Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Angola ekonomisi üzerindeki etkisi
The impact of foreign direct investment on the Angola economy
  1. Tez No: 748904
  2. Yazar: AUGUSTO UMBA MANUEL MARİA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Angola'daki gerçekleştirilen doğrudan yabancı sermaye yatırımının Angola ekonomisi üzerindeki etkisini, etkinin türünü ve bu etkinin anlamlılığını incelemek, Angola ekonomisi ile Angola'daki gerçekleştirilen doğrudan yabancı sermaye yatırımı arasındaki uzun dönem bir ilişkisinin olup olmadığını belirlemek, Angola ekonomik büyümesi ile Angola'daki gerçekleştirilen doğrudan yabancı sermaye yatırımı arasındaki nedenselliğin bir ilişkisinin olup olmadığını ve bu ilişkinin yönünü belirlemek ve Angola'daki gerçekleştirilen doğrudan yabancı sermaye yatırımının ulaştığı durumu, boyutu ve kapsamı geçmişten günümüze meydana çıkarmak bu çalışmada temel olarak amaçlanmaktadır. Belirlenen amaçlara ulaşmak için nicel yaklaşıma ilişkin istatistiksel yöntemler verileri toplamak ve analiz etmek amacıyla kullanılmaktadır. İktisadi zaman serilerine dayalı ekonometrik modellerin istatistiksel yöntemleri verilerin analizinde kullanılmaktadır. Analizin ilk aşamasında, kullanılan veriler zaman serisinin verileri oldukları için değişkenlerin durağanlık özellikleri araştırılmak amacıyla Dickey-Fuller Birim Kök Testi ile durağanlığın analizi yürütülmektedir. Bunun sonrası, belirlenen ekonometrik regresyon modelini tahmin etmek için En Küçük Kareler Yöntemi kullanılmaktadır. Zaman serilerine dayalı değişkenler arasındaki uzun dönem ilişkisini incelemek için ARDL Sınır Testi ve değişkenlerin nedenselliğinin durumunu belirlemek için Granger Nedensellik Testi de yürütülmektedir. Veri toplama sürecinde, kamusal ve özel kurumların yayınlarından oluşan ikincil veri elde etme tekniğine dayalı veri elde etme yöntemi kullanılmaktadır. Dolayısıyla, incelenen veriler Angola Cumhuriyeti Merkez Bankası, Dünya Bankası Grubu ve diğer özel kurumlar elektronik veri tabanlarından elde edilmiştir. Verilerin incelenmesi süreci sonrası, Angola'daki gerçekleştirilen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Angola ekonomisi üzerindeki pozitif etkisine sahip olduğu, Angola ekonomisi ile Angola'daki gerçekleştirilen doğrudan yabancı sermaye yatırımları arasındaki uzun dönem bir ilişkisi bulunduğu, Angola ekonomik büyümesinin Angola'daki gerçekleştirilen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının nedeni olduğu ve Angola'daki gerçekleştirilen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Angola ekonomik büyümesinin nedeni olmadığı sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study basically aims to analyze the impact of foreign direct investment made in Angola on the Angola economy, the type of impact and the significance of this impact, determine whether or not there is a long run relationship between the Angola economy and foreign direct investment made in Angola, determine whether or not there is a causality relationship between the Angola economic growth and foreign direct investment made in Angola and this relationship direction and reveal the dimension, status and scope that the foreign direct investment made in Angola has reached since the past to the present. To achieve the proposed objectives statistical methods related to the quantitative approach are used for collecting and analyzing data. Statistical methods of econometric models based up on economic time series are used in data analysis. In the first stage of the analysis, because of the used data are time series data, the stationarity analysis is carried out with the Dickey-Fuller Unit Root Test in order to research for stationarity characteristics of the variables. After that the Least Squares Method is used for estimating the set econometric regression model. It is also performed the ARDL Limit Test to analyze the long run relationship among the variables and the Granger Causality Test for determining the causality status of the variables. The data acquisition method based up on the secondary data acquisition technic that consists of publications from public and private institutions it is used in the data collection process. Therefore, analyzed data was acquired from electronic database of the Central Bank of Republic of Angola, World Bank Group and other private institutions. After the data analyzing process, was concluded that the foreign direct investment made in Angola has a positive impact on the Angola economy, there is a long run relationship between the Angola economy and foreign direct investment made in Angola, the Angola economic growth causes the foreign direct investment made in Angola and the foreign direct investment made in Angola does not cause the Angola economic growth.