Yöneticilerin liderlik davranışlarının çalışanların örgütsel bağlılıklarına etkisi
The effect of employee and organizational behaviour of leadership in the management devotion
  1. Tez No: 331089
  2. Yazar: AYGÜN AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yöneticilerin liderlik davranışlarının çalışanların örgütsel bağlılıklarına etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışma X ve Y şirketlerinde çalışan 162 personel üzerinde uygulanmıştır. Personellerin örgütsel bağlılıklarını ölçmek için Meyer, Allen ve Smith tarafından geliştirilmiş örgütsel bağlılık ölçeği, liderlik davranışlarını ölçmek için Kent tarafından geliştirilmiş olan ve liderlik davranışlarının beş boyutunu ölçmeyi amaçlayan“Liderlik Davranışları Envanteri”; Avolio, Bass ve Jung tarafından geliştirilmiş transaksiyonel ve tranformasyonel liderlik boyutlarını ölçmeyi amaçlayan“Çokboyutlu Liderlik Soruları”, isimli anket formları incelenmiştir. İncelenen anket formlarından da yararlanılarak, Goleman'ın dünya çapında 3800 yöneticinin davranışlarını analiz ederek oluşturduğu“Liderlerin Davranış Repertuarı”nı temel alan liderlik davranışı soruları geliştirilerek liderlik davranışı ölçeği kullanılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen sonuçlar, yöneticilerin vizyoner, katılımcı ve otokratik liderlik davranışları güçlendikçe çalışanların örgüte olan devamlılık ve normatif bağlılıkları artmaktadır. Yöneticilerin eğitici ve ilişki odaklı liderlik davranışları güçlendikçe çalışanların örgüte olan duygusal, normatif ve devamlılık bağlılıkları artmaktadır. Çalışanların yöneticilerin yaptıkları liderlik davranışlarına olan genel memnuniyet düzeyleri arttıkça örgüte olan bağlılıkları devamlılık ve normatif bağlılıkları açısından artmaktadır olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study realized to determine the effect of leadership behaviours of administrators on organizational commitment performed on 162 staff working in X and Y companies. Organizational commitment scale developed by Meyer, Allen and Smith for to measure the organizational commitments of staff,“Deadership Behaviour Inventory”developed by Kent to measure the five-level of leadership behaviours and“Multidimensial Leadership Questions”developed by Avolio, Bass and Jung to measure transactional and transformational leadership levels were examined. Leadership behaviour scale was developed by improving leadership behaviour questions based on“Behavioral Repertoire of Leaders”created by Goleman after analyzing 3800 worldwide administrators' behaviours by use of examined survey forms. The results obtained as a result of the application showed that organizational commitment and normative commitment of employees are increasing when their visionary, participatory and autocratic leadership behaviours improve and increase. As long as educational and relationship-oriented leadership behaviours of administrators strengthen, their emotional, normative and continuity commitments to the organization increase. As so general satisfaction levels of employees increase due to the leadership behaviours of administrators, it was found that their commitment to the company also increase in terms of continuity and normative.