Örgüt kültürünün yöneticilerin karar verme stillerine etkisinde yönetici tutumlarının incelenmesi: Dış ticaret firmaları üzerine bir araştırma
Investigation of managers' attitudes on the effect of organizational culture on the decision-making styles of the managers: A research on international trade companies
  1. Tez No: 754557
  2. Yazar: EMEL ÖZELKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜMÜŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Örgütlerde yönetim kademelerinde bulunan kişilerin kurumsal alanda aldıkları kararlar bulundukları örgütün başarısını direk etkileyecek öneme sahiptir. Örgütlerde yöneticilerin alacakları kararlar örgütün iç ve dış çevresinden etkilenir. Bu çalışmada yöneticilerin karar verme stillerinin örgütün iç çevresini oluşturan örgüt kültürünün etkisi altındaki tutumları incelenmiştir. Çalışma dış ticaret yapan firmalar üzerine nitel bir alan araştırmasıdır. Bu kapsamda İstanbul'da faaliyet gösteren kurumsal ve aile firması yapısında olan 10 adet dış ticaret firmasının dış ticaret bölüm yöneticileri ile mülakatlar yapılmış, organizasyon yapısının örgüt kültüründeki ve yöneticilerin karar verme stillerine etkileri araştırılmıştır. Aile işletmelerinin aksine kurumsal yapıyı benimseyen işletmelerin örgüt kültürlerinin pozitif yönlü bir eğilim gösterdiği ve dış ticaret yöneticilerinin bölümleri ile ilgili kararları almada büyük oranda etkili oldukları görülmüştür. Karar verme stillerinden, çoğunlukla duygusal karar verme stili hâkimken, bunun yanında kararlı stil ve hiyerarşik stil tutumlarının da var olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The decisions taken by those at the management levels in the organizations have an importance that will directly affect the success of the organization they are in. The decisions taken by the managers in organizations are affected by the internal and external environment of the organization. In this study, the attitudes of managers' decision-making styles under the influence of organizational culture, which constitutes the internal environment of the organization, were examined. The study is a qualitative field research on international trade companies. In this context, interviews were conducted with the international trade department managers of 10 international trade companies operating in Istanbul, which are corporate and family companies, and the effects of organizational structure on the organizational culture and the decision-making styles of the managers were investigated. Contrary to family businesses, it has been seen that the organizational cultures of the businesses that adopt the corporate structure show a positive trend and that international trade managers are largely effective in making decisions about their departments. As decision making style, it has been observed that the managers adopt mostly emotional decision making, and then stable and hierarchical styles are available.