Türkiye'nin 2023 vizyonu ve dış ticaret hedefleri
Turkey's foreign trade vision and goals of 2023
- Tez No: 331117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖZEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 482
Özet
Ülkelerin geleceği planlamaları yeni bir kavram değildir bu anlamda ülkeler gelecekte olması gereken politikalarını planlayarak veya hedefleyerek ekonomik siyasi anlamda çağdaşlaşma hedeflerini gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Vizyon 2023 Projesinin ana teması; Cumhuriyetimizin 100. yılında, Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda ülkemizde siyasi ve ekonomik alanda gelişmektir. Ülkemizde başlatılan 2023 hedefleri ile ekonomide sektörlerin gelişimi ile birlikte gelişme kaydedilecektir. Bu gelişme ülkemizin dünyada söz sahibi olan ekonomisi büyük ve dış ticareti son derce gelişmiş bir ülke haline getirecektir.Çok uzaklarda görünüyorsa da stratejik Türkiye Vizyonu için hedef olarak Cumhuriyetimizin yüzüncü kuruluş yıldönümüne denk düşen 2023 seçilmesi kitlelere yön göstermek, motivasyon sağlamak bakımından önemlidir. Böylesi bir vizyon çalışması tarımdan eğitime, yabancı yatırımlardan bilgi ekonomisine, dış ticaret ve dış politikadan su sorununa, sürdürülebilir kalkınmaya, güvenlik mimarisinden kent planlamasına, AB üyeliğinden alternatif enerji kaynaklarına, kültürel yenilenmeye kadar uzanan geniş bir menzilde değişen dünyanın ve değişemeyen Türkiye'nin fotoğrafını çekmeye, geleceğe dönük görüş ve önerileri, kestirimleri paylaşmaya çalışmalıdır.Şüphesiz bu amaçları gerçekleştirmek hiç de kolay olmayacaktır. Bu açıdan öncelikle harekete geçmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar teknoloji, enerji politikaları, KOBİ politikaları ve yatırım politikaları v.b ülkemizin dünya ülkeleri arasında büyüme potansiyeli açısından iyi bir konumda olması her şeyden önce dış ticarete yansımalı ve ekonomik büyüme ile beraber dış ticaret hacmimiz de artmalıdır.
Özet (Çeviri)
Not a new concept plan for the future of the countries in this respect the policies of the countries in the future should be trying to achieve the objectives of planning or targeting of economic modernization in the political sense. The main theme of the Vision 2023 project, the Republic 100 Atatürk in Turkey, pointed towards the goal of reaching the level of contemporary civilization gelişmektir the political and economic fields. Launched in 2023 with the objectives of the development of our country, along with the development of the sectors in the economy will be saved. This development of the world's economy and foreign trade, which have been in the last degrees seems far away getirecektir.Çok become a developed country in the strategic vision of Turkey as the destination for the centennial anniversary of the Republic to the masses corresponding to the 2023 election, direct, important in terms of providing motivation. Such a vision to work in agriculture, education, knowledge economy, foreign investment, foreign trade and foreign policy problem of water, sustainable development, security architecture, urban planning, alternative energy sources, EU membership, ranging from a wide range of cultural renewal in Turkey to photograph the changing world and changing from , comments and suggestions for the future, to share the çalışmalıdır.Şüphesiz estimates of achieving these goals will not be easy at all. In this respect, there are some elements to be activated first. These technologies, energy policy, SME policy and investment policies, etc., our country is in a good position in the world in terms of growth potential, reflected, above all, foreign trade and economic growth must also increase with the volume of foreign trade.