Yerel yönetimlerde demokratik katılım açısında kent konseyinin önemi ve Küçükçekmece örneği
The importance of city council in terms of democratic participation in local goverments and the case of Küçükçekmece
  1. Tez No: 331127
  2. Yazar: METİN SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yerel yönetimler halkın katılımını sağlamak konusunda çok önemli bir görev üstlenmektedir. Halkın katılımının artırılması için yerel yönetimlere daha fazla önem verilmesi gerekir. Devletler, giderek yerel yönetimlere önem vermeye başlamış ve bu konuda gerekli çalışmalar içine girmişlerdir.Demokratik yerel yönetimlerin mekanizmasının işler hale gelmesi için yerelde halkın katılımını sağlayabileceği ve söz sahibi olabileceği ortamların oluşması için çaba harcamaya başlamıştır.?Yerel Gündem 21'' projesi ve onun alt başlığı, oluşturulan kent konseyleri, halkın yönetime katılmasına ön ayak olacak, yerel halkın ihtiyaçlarına karşılık, halk daha da etkin hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Local administrations undertake a big mission in order to obtain participation of people. It is necessary to give more importance to local administrations in order to increase people?s participation many countries gradually began to give importance to local administrations and started to do necessary works on this subject.Governments began to pay attention to the local administrations rather than central administration. Local governments contribute to the proper functioning of city councils and more democratic presentation of local public services.Accordingly, the Project of the ?Local Agenda 21? and city councils will provide an effective participation of citizens to the local government affairs.