Kadın yöneticilerin kariyer sorunları: Cam tavan sendromu üzerine uygulamalı bir araştırma
Career management problems of woman: A case study on the glass ceiling syndrome
  1. Tez No: 331129
  2. Yazar: MELİKE GÜLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde kadınlar çalışma yaşamına giderek aktif oranda katılmakta fakat üst düzey yönetim kadrolarında yeterince yer alamamaktadırlar. Bu duruma neden olan çeşitli sebepler olmakla birlikte, yapılan araştırmalarda kadınların, ötesine geçemedikleri bir cam tavanın altında çalışmak mecburiyetinde kaldıkları ifade edilmektedir. Cam tavan, kadınlar ile üst yönetim arasında bulunan, kadınların çalışma yaşamındaki başarılarına bakılmaksızın ilerlemelerini engelleyen, açıkça görülmeyen, aynı zamanda aşılamayan engelleri nitelendirmektedir. Bu çalışmada cam tavan sendromu kavramı ve özellikleri, Türkiye'de kadın girişimcilik ve yöneticiliğin önündeki engeller kapsamında cam tavan sendromunun varlığı üzerinde durulmaktadır. Kadınların üst düzey yönetici pozisyonuna gelmelerindeki engeller üzerine görüş ve önerilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmaya göre elde edilen bulgular ise kişilerin yöneticilere yönelik tutumları ile cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, eğitim düzeyi arasında farklılık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, women participates in business and working life increasingly, however they fail to find place in managerial staff for themselves. There are variety of reasons that cause this condition and it is expressed as the result of studies that women forced to work under a glass ceiling which they can't go beyond. Glass ceiling represents insurmountable and unobtrusive obstacles that is between women and senior management which prevent women's progress regardless of the success of women in working life. This study focuses on the concept of glass ceiling syndrome and features and the existence of glass ceiling syndrome within the scope of obstacles in front of women's entrepreneurship and management in Turkey. According to this study which is realized in order to determine the views and proposals based on the issue of obstacles in front of women in raising to senior executive positions; there are differences between people's attitudes toward managers and gender, age, number of children, the level of education.