Türkiye'de vakıfların vergi ve muhasebe uygulamaları açısından değerlendirilmesi
Assesment of the foundations in Turkey in terms of tax and accounting practises
  1. Tez No: 331137
  2. Yazar: ÖZCAN ALTUNKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ÜNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Günümüzde ülke ekonomisine yön veren kamu ve özel sektör dışında üçüncü bir sektör olarak sivil toplum kuruluşlarının önemi gittikçe artmıştır.Vakıflar, bu sivil toplum kuruluşları içerisinde, ülke ekonomisine ve toplum hayatına sağladığı faydalar düşünüldüğünde önemli bir yere sahip olmuştur.Vakıflar, insan yararına hizmet ederek hayır amacı sağlamayı benimsemişlerdir.Vakıfların, amaçlarına uygun olarak işlevlerini yerine getirmeleri sırasında, ülke ekonomisi içerisinde bulunmaları nedeniyle bir takım vergisel yükümlülükleri de yerine getirme zorunlulukları ortaya çıkmıştır.Vakıfların, vergisel yükümlülükleri konusunda, diğer işletmelerden bir farklarının bulunmadığı görülmüştür.Vakıfların, vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeleri aynı zamanda iyi bir muhasebe sistemlerinin bulunması zorunluluğunu da beraber getirmiştir.Vakıfların, hayır amacına yönelik kuruluşlar olması, bunlarda uygulanan muhasebe sisteminin diğer ticari işletmelerden farklı olması sonucunu doğurmuştur.Bu çalışmada, vakıfların işlevlerini yerine getirirken, Türk Vergi Kanunları karşısındaki durumu değerlendirilmiş ve vakıflarda muhasebe sisteminin işleyişi uygulamalarla beraber anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At present, apart from the public and the private sector that lead the national economy, the importance of the civil society organizations as a third sector has been increasingly grown. Foundations, among all other civil socity organizations, stand in important place considering the benefits to the natioanl economy and the society life. Foundations adopt the principle of charity through serving the human being. While the foundations fullfilling their function in accordance with their aim, as they are in the national economy, it arises they also have to comply with some taxation liabilities. It has been appeared that in terms of tax liabilities, the foundations have no difference with any other enterprises. The foundations while complying with their tax liabilities,they also need a good acoounting system.As the foundations are oriented towards charity, the accounting system that is used should be different from other business firms.In this study, the situation of the foundations in front of the Turkish Tax Law while functioning their aim is assessed and the functioning of the accounting system with practises in the foundations is taken.