Türkiye'de global vergi yükü ve vergi yüküne etki eden faktörlerin OECD ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak analizi
Global tax burden in Turkey and comparative analysis of factors effecting tax burden with OECD countries
  1. Tez No: 331227
  2. Yazar: ZAHİDE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Türkiye'de global vergi yükü ve vergi yüküne etki eden faktörlerin belirlenmesi bu çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Diğer taraftan vergi yükü ve vergi yüküne etki eden faktörler değerlendirilirken OECD ülkelerinden örneklerle uluslararası karşılaştırma yapma imkanı sunulması amaçlanmaktadır. Bu amaçla birinci bölümde vergi yüküne ilişkin temel tanımlardan sonra OECD ülkelerinde vergi yükü ve vergi yüküne etki eden faktörlerden bahsedilmiş, ikinci bölümde ise birinci bölüme paralel şekilde Türkiye'de vergi yükü ve vergi yüküne etki eden faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye-OECD vergi yükü değerlendirmesi yapıldıktan sonra Türkiye'deki temel sorunlar ile vergi yükünün artırılmasına ilişkin önerilere yer verilmiştir. Sonuç olarak tüm bu değerlendirmeler ışığında Türkiye'de vergi yükü düşük olup, artırılması gerekmekle birlikte temel sorun doğru politika bileşenleri ile birlikte algının yönetilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Main subject of this study is global tax burden in Turkey and identifying the factors effecting tax burden. On the other hand, it is aimed at providing facilities to international comparison while evaluating tax burden and factors effecting tax burden with examples from OECD countries. For this purpose, we have mentioned tax burden in OECD countries and factors effecting tax burden after main definition about tax burden in first chapter. In second chapter in parallel with first chapter, we have analyzed tax burden and factors effecting tax burden in Turkey. In third chapter, after evaluating Turkey-OECD tax burden, we have discussed main problems in Turkey and suggestions about increasing tax burden. In conclusion, in light of these evaluations, it is appeared that tax burden in Turkey is low and should be increased but, the main problem is the right policy component with managing perception