Analitik hiyerarşi süreci ile sosyal hizmete ihtiyaç duyan hanelerin tespiti: Ankara-Mamak örneği
Assessing households in need of social services through analytical hierarchy process (AHP): A sample of practice in Mamak district of Ankara
  1. Tez No: 331235
  2. Yazar: MERT TUNGA EKENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Sosyal Hizmetler, Econometrics, Social Services
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sosyal hizmet alanı, bugün gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerin devlet politikalarında öncelikli yeri olan alanlardan biridir. Sosyal hizmet, öncelikle sosyal desteğe ihtiyacı olanlardan başlayarak tüm topluma yapılan yatırımdır. Giderek önemini arttıran bu alanın kültürel farklılıklara göre değişkenlik göstermesi sebebiyle, sosyal hizmet sunulacak hane veya bireyin belirlenmesine, sosyal hizmetin ve desteğin nasıl sağlanacağına karar verilirken birçok ölçüt göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Sosyal hizmet sunumunda kurumların doğru karar verebilmesi için onlarca ölçüt içinde uygun bir süreç izlemesi ve hangi ölçüte önem vermesi gerektiğini tespit etmesi gerekir. Bu çalışmada çok ölçütlü karar problemlerini çözümleyen bir süreç olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS)?den yararlanılarak, sosyal hizmete ihtiyaç duyan hanelerin tespitinde kullanılan ölçütlerin öncelikleri belirlenip önem dereceleri hesaplanmıştır. Elde edilen model yardımıyla Mamak ilçesindeki hanelerin sosyal desteğe olan ihtiyaçları puanlanıp, ?Sosyal Hizmet Alan Taraması? Mamak ilçesi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde sosyal hizmet kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde ise Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve çalışma prensibine değinilmiştir. AHS ile ilgili kısa teorik açıklamalardan sonra sosyal hizmete ihtiyaç duyan hanelerin tespitine yönelik puanlama modeli kurulmuş ve bu model yardımıyla Ankara?nın Mamak ilçesinde sosyal hizmete ihtiyaç duyan haneler puan sırasına dizilip, elde edilen sonuçlar bu ilçede uygulanmış olan sosyal hizmet alan taraması sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social service is one of the top priority fields of government policy in developed, developing and less developed countries. Social services can be deemed as investments made particularly for those in need of social supports and for all sectors of society in general. Due to the fact that practices in this field varies in line with cultural differences, so many criteria is supposed to be taken into consideration in determining which persons or dwellings are eligible for the services or in establishing the methods and procedures of social services/supports. In providing social services, institutions will have to choose a suitable process among many criteria and decide on the main criteria to focus on. In this study, Analytical Hierarchy Process (AHP) was used to analyze multi criteria decision making problems and thus, priority of criteria utilized in assessing households in need of social services was determined. By means of the established model, social service needs of households located in Mamak District were scored and ?Social Service Field Scanning? was compared with the results of Mamak District. The first section of the study focuses on the concept of social service. The second section discusses Analytical Hierarchy Process (AHP) and its working procedure. Following the brief theoretical description of AHP, a method of scoring was established with the purpose of assessing social service needs of households in Mamak District of Ankara. The households were lined up in line with their scores and the results were compared with the social service field scanning results carried out in this District.