Maden işletmelerinde duran varlıklar için ayrılmış amortismanların uluslararası muhasebe standartları ve vergi uygulaması açısından değerlendirilmesi
The evaluation of allocated depreciation for fixed assets in mining enterprises in terms of international accounting standards and tax legislation
- Tez No: 331236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Amortisman konusu genel olarak benzerlik gösterirken, maden işletmelerinde uygulanacak amortisman özellikli bir durum göstermektedir. Çünkü amortismanda esas olan yararlı ömürdür. Bu durumda maden işletmelerinde yararlı ömre konu olan varlık, maden işletmesine fayda sağlayan ya da elde edilmesi için maliyetine katlanılan unsur olan maden cevheridir. Tükenen varlık maden miktarıdır. Bu nedenle amortisman uygulaması yapılırken baz alınacak unsur çıkarılan maden miktarının toplam rezerve oranıdır. Amortisman uygulamasının yürütülmesinde Kamu Gözetimi Muhasebe ve denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan TMS 16 ve TFRS 6 belirleyici standarlarlardır. Ayrıca amortisman uygulamasının vergi mevzuatı yönünden nasıl uygulanması gerektiği de ilgili kanunlarda yer almıştır. Çalışmamızda amortisman uygulaması hem muhasebe standartları hem de vergi mevzuatı açısından irdelenmiş olup; Tek Düzen Hesap Planı?nda maden işletmelerinin özellikli durumu dikkate alınarak yeni düzenlemelerin yapılması gerektiği, maden üretimi sona erdikten sonra kanuni yükümlülük olan eski hale getirme işlemi için katlanılacak meblağın üretim süresi boyunca karşılık ayrılarak yapılması gerektiği ve maden işletmeleri üzerindeki denetim mekanizmasının düzenli ve etkin olması gerektiği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the depreciation subject generally has a similar meaning, it shows a special case in mining enterprises. Because useful life is the basis of depreciation. In this case, mineral ore is the asset, which is subject of useful life, because of benefit for the mining enterprise or due to cost for getting. The asset, which is running out, is mineral ore. Therefore, when the depreciation application is being done, the base factor is the ratio in extracted mine to total reserve. TMS 16 and TFRS 6, were published by public oversight accounting and auditing standards Institution, are standards which are decisive for depreciation application. In addition, Depreciaton Application has taken place in tax legislation, how the application should be applied. In this study it is concluded that; depreciation application in mining enterprises has been examined in terms of both accounting standards and tax legislation. Uniform chart of accounts should be rearranged for mining enterprises. After the end of mineral production, there is a legal obligation to make the field in previous situation. In this process there are costs, and for these costs there should be provision throughtout the duration of the production. There also should be active and regular control system over the mining enterprises.