Celal Nuri'nin yazılarında ittihat ve terakki: Ati gazetesi 30 Ekim 1918-19 Mayıs 1919
Celal Nuri writings of committee of union and progress: Ati newspaper 30 October 1918-19 May 1919
- Tez No: 331251
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Osmanlı Devleti?nin son dönemlerinde bir yenileşme hareketi öncüsü olarak kurulan İttihat ve Terakki Cemiyeti döneminin en etkili örgütü olarak bilinmektedir. İttihatçılar yönetime geldikten kısa bir süre sonra Harb-i Umumi patlak vermiş bu sürede savaş koşulları içerisinde olan halk büyük sıkıntılar çekmiştir. Yaşanan tüm geçim zorluklarının yanı sıra çeşitli dış etkenlerin kışkırtması sonucunda Osmanlı tebaası birbirleriyle çatışmaya başlamış ve huzursuz bir ortam yaratılmıştır. Sömürgeci güçlerin Osmanlı üzerindeki emellerinin bir uygulaması olarak da algılanabilecek Harb-i Umumi Osmanlı?yı yıkıma uğratmaya zemin hazırlamış ve İttihatçı hükümeti zayıflatmıştır. Elbette ki bu zayıflamada Batılı güçlerin ekseninde hareket eden İstanbul gazetelerinin etkisi göz ardı edilemez. Bu çalışma mütareke döneminde Ati gazetesinin İttihatçı karşıtlığını 1918-1919 yılları arasında altı aylık bir süreç içerisinde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The Committee of Union and Progress (CUP) is considered one of the most influential political organizations during the decline of the Ottoman Empire. The CUP, which was a major modernization advocate, came to power during the Great War years. Due to the political agenda of the western powers and their specific interest in Ottoman lands, policies of the CUP were strongly objected. These Western powers comprising of Great Britain, Russia and France prevented the Ottoman renaissance by blocking the CUP through specific means. The findings of this study point to the noticeable relations between Great Britain and Alemdar newspaper. Refi Cevat?s columns are found to be provocative and biased against the CUP.