Retrolaminar blok uygulanan ve uygulanmayan lumbal cerrahi operasyonlarında stres yanıtının değerlendirilmesi
Evaluation of stress response in lumbal surgery operations with and without retrolaminar block
- Tez No: 857194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİRGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Lomber disk cerrahisi ameliyatında retrolaminar blok (RLB) uygulanan ve uygulanmayan hastalarda stres yanıtının değerlendirilmesi ve analjezik etkinliklerin karşılaştırılması. GEREÇ VE YÖNTEM: Etik kurul onayı (1209) ve hastalardan aydınlatılmış onam alınmasını takiben, ASA I-II, sabah ilk vaka olarak alınan 08.00- 11.00 arasında opere olan 18-65 yaş grubu 60 hasta RLB ve kontrol gruplarına ayrıldı. Çalışmamız prospektif, randomize ve tek kör olarak planlandı. Retrolaminar blok ultrasonografi (USG) eşliğinde bilateral uygulandı. İki gruptaki hastalara intravenöz hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulandı. Standart anestezi indüksiyonunu takiben sevofluran ve remifentanil infüzyonu ile idame sağlandı. Preoperatif rutin monitörizasyon yapıldı ve hastların demografik verileri kaydedildi. Tüm hastalara ameliyat bitiminden 30 dakika öncesinde tramadol (100 mg) ve parasetamol (1 gr) uygulandı. Hastalardan preoperatif, postoperatif 1. saat ve 24. saatte kortizol ve prolaktin düzeyi tespiti için kan örneği gönderildi. Postoperatif analjezik etkinlik 1, 2, 6, 12. ve 24. Saatlerde hastalar istirahat ve hareket halindeyken, vizüel anestezi skalası (VAS), tramadol tüketimi, ek analjezik gereksinimi değerlendirildi. Grupların intraoperatif opioid tüketimi, hemodinamik değişkenleri, komplikasyon (kaşıntı, bulantı, kusma, hipotansiyon, bradikardi) görülme sıklığı karşılaştırıldı. BULGULAR: Gruplar yaş, cinsiyet dağılımı, vücut kitle indeksi (VKİ) açısından benzerdi (p>0,05). Grup R'de operasyon süresi ve anestezi süresi Grup K' ye göre kısaydı (p=0,0034 ve p=0,0200 sırasıyla). İstirahat VAS değerleri 1, 2, 6, 12 ve 24.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate the stress response and compare the analgesic efficacy in patients undergoing lumbar disc surgery with and without retrolaminar block (RLB) application. MATERIALS AND METHODS: After obtaining ethical approval and patient consent, 60 patients aged 18-65 years, ASA I-II, who underwent surgery between 08:00-11:00 as the first case of the morning, were divided into RLB and Control groups. Our study was designed prospectively, randomized, and singleblinded. Retrolaminar block was applied bilaterally under ultrasound guidance. Both groups received intravenous patient-controlled analgesia (PCA). After standard anesthesia induction, maintenance was provided with sevoflurane and remifentanil infusion. Preoperative routine monitoring was performed, and demographic data were recorded. All patients received tramadol (100 mg) and paracetamol (1 gr) 30 minutes before the end of surgery. Patients were assessed for cortisol and prolactin levels preoperatively, at 1 hour and 24 hour postoperatively, postoperative analgesic efficacy was evaluated at 1, 2, 6, 12, and 24 hours using Visual Analogue Scale (VAS) at rest and on movement, tramadol consumption, and additional analgesic requirement. Intraoperative opioid consumption, hemodynamic variables, and the frequency of complications (pruritus, nausea, vomiting, hypotension, bradycardia) were compared between groups. RESULTS: The groups were similar in terms of age, gender distribution and body mass index (BMI) (p>0.05). The duration of operation and anesthesia were shorter in Group R compared to Group K (p=0.0034, p=0.0200 respectively).