Mekonyumun su fazı ve yağ fazının mezenterik arter kontraktilitesi üzerine etkileri
Effects of water and lipid phases of meconium on contractility of mesenteric artery
- Tez No: 331270
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OLGUNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Klinik ve deneysel çalışmalarda fetüsün amnion sıvısı (AS) içine mekonyum çıkardığı ve mekonyumun gastroşizisli fetüslerde barsak hasarına yol açtığı gösterilmiştir. Mekonyumun hangi mekanizma ile barsaklarda hasar oluşturduğu bilinmemektedir. İn-vitro ve in-vivo çalışmalar mekonyumun umbilikal damarlar üzerinde vazokonstrüktif etkisi olduğu ve gastroşizisli fetüslerde yapılan Doppler akım çalışmalarında barsakları besleyen mezenterik arter (MA) kan akımlarında farklılıklar olduğu saptanmıştır. Mekonyumun barsakları besleyen MA üzerinde vazokonstrüksiyon etkisi ile iskemi yaratması mümkün görünmektedir. Daha önce yapılan deneysel çalışmada mekonyumun civciv embriyosu MA?de anlamlı kontraksiyonlar oluşturduğu gösterilmiştir. Mekonyumun içeriğindeki hangi madde ya da maddelerin MA üzerinde kontraktilite oluşturduğu bilinmemektedir. Mekonyum su ve yağ fazlarına ayrılarak her bir fazın MA kontraktilitesi üzerine etkilerini saptamak amacı ile çalışma planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 18 günlük 32 adet tavuk embriyosu kullanıldı. Mekonyum, su ve yağ fazlarına fraksiyone edildi. MA dokuları dört gruba ayrıldı. Her embriyodan bir adet MA dokusu hazırlanarak organ banyosuna asıldı. MA dokuları kontrol grubunda Krebs-Henseleit solüsyonunda, diğer gruplarda 1/400 konsantrasyonda Krebs-Henseleit solüsyonu ile hazırlanmış mekonyum, su ve yağ fazında bir saat süre ile inkübe edilerek izometrik kasılma yanıtları oluşturuldu. Ayrıca her bir MA dokusunda inkübasyon öncesi ve sonrası KCl ile izometrik kasılma yanıtları oluşturuldu. MA?de oluşturulan izometrik kasılma yanıtları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Clinical and experimental studies on gastroschisis showed that fetus releases meconium into amniotic fluid and that meconium causes intestinal injury in the fetuses with gastroschisis. The mechanism of injury is not clear. In-vivo and in-vitro studies showed that meconium has an vasoconstrictor effect on umblical vessels and Doppler flow studies of fetuses with gastroschisis showed the differences in mesenteric arteries (MA) supplying the intestines. Meconium has the potential of ischemia on MA with vasoconstriction. In a recent experimental study it is reviewed that meconium causes vasoconstriction on MA of chicken embryos. Which substances in meconium causes this effect is not shown. We extracted water and lipid phases of meconium in this study. We aimed to determine each effect of the water and lipid phases of meconium on contractility of MA that supplying the intestines. Materials and Methods: Thirty-two chicken embryos aged 18 days were used in the study. Meconium is fractioned into water and lipid phases. MA tissues were divided into four groups. Only one MA tissue from each embryo prepared and suspended in the organ bath. Isometric contraction responses were created in MA tissues by one hour of incubation in Krebs-Henseleit solution for the control group and in water or lipid phase meconium prepared with 1/400 concentration of Krebs-Henseleit solution for other groups. In addition, isometric contraction responses were created in each MA tissue by KCl before and after incubation. Isometric contractions of MA were evaluated.