Alp disiplini kayakçılarda hematolojij ve spirometrik bulguların değerlendirilmesi
The assessment of findings hematological and spirometric the alpine skiers
- Tez No: 331370
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı elit alp disiplini kayakçılarında hematolojik ve spirometrik bulgularının incelenmesidir. Erciyes Üniversitesi BAP birimi tarafından TSY-11-34 proje numarası ile desteklenen çalışmaya 18-25 yaş arası 25 alp disiplini kayakçı ile 25 sedanter olmak üzere 50 adet bayan ve erkek gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada yer alan gönüllüler Deney (Alp kayağı sporcuları) Kontrol (Herhangi bir spor ile ilgisi olmayanlar) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deney grubu sporcularına antrenman programı olarak Erciyes Dağı Kayak Merkezi bölgesinde 2200-2950m. aralığındaki irtifada, dört hafta süreyle antrenman programı uygulandı. Kontrol grubu gönüllüler ise, herhangi bir antrenman programına tabi tutulmadı. Tanımlayıcı olarak aritmetik ortalama ve standart sapma ile dağılımların normalliği Shapiro Wilk testi ile guruplar arasındaki farkın anlamlılığı test edildi. Bağımlı gruplar karşılaştırılırken paired t testi ve bağımsız gruplar karşılaştırılırken independent t testi ile yapıldı. Anlamlılık düzeyi p< 0.05 alındı. Araştırmaya katılan tüm gönüllülerden ön test ve son test olmak üzere iki ölçüm yapıldı. Yapılan ölçümler Biyometrik (Fizik-profil ve biyoimpedans analizi), Fizyolojik ( Hematolojik, Kardiyovasküler dinamik ve spirometrik) ve Biyokimyasal ( HDL, LDL kolestrol ve trigiliserid gb.) parametreler test edildi. Egzersizin eritrositer, lökositer parametreleri ile % Oksijen satürasyonu üzerinde anlamlı farklar oluşturduğu görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the haematologic and spirometric findings of elite alpine skier. A total of 50 females and males consisting of 25 alpine skiers and 25 sedentary subjects at the age of 18-25 years voluntarily participated in this study supported by Erciyes Üniversitesi Project of Scientific Investigation (PSI) with the project number of TSY-11-34. The volunteers in the study were divided into two groups: the experimental group (alpine skiers) and the control group (subjects having no concern with any kind of sports). The training program was performed by the experimental group for four weeks at the Erciyes Ski Center at an altitude of 2200-2950m. The control group did not take part in any training program. The significance of differences between the groups was tested. The arithmetic mean and standard deviation were used as descriptive statistics and Shapiro-Wilk test was used for normality distribution. While comparing paired groups, paired t test was performed, independent t test was performed for compairng independent groups. Statistical significance was taken as 0.05. Two measurements as pre- and post-test were taken from all participants in the study. Biometric (physical profile and bioimpedance analysis), physiologic (hematologic, cardiovascular dynamic and spirometric) and biochemical (HDL, LDL cholesterol and triglyceride etc.) parameters were tested in these measurements. It was found that exercise made significant difference in erythrocytary, leukocytic parameters and % oxygen saturation (p0.05).