16-19 yaş grubu alp disiplini kayakçılara uygulanan hazırlık dönemi antrenman programının hücresel bağışıklık ve hematolojik değerlere kronik etkisi
Chronic effect of preparatory period program on hematologic and celluar immun parameters at 16-19 aged alpine ski team
  1. Tez No: 262038
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Alp disiplini kayakçılara uygulanan antrenman programının hücresel bağışıklık parametreleri ve hematolojik parametreler üzerine kronik etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışmaya aktif sporculuk yapan 16-19 yaş arası elit düzeydeki 12 gönüllü erkek milli kayakçı katılmıştır. Kayakçıların yaş ortalamaları 17,50 ± 1,16 yıl, boyları 169,33 ± 6,760 cm, ağırlıkları 62,92 ± 8,479 kg olarak tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan deneklere 8 haftalık pliometrik içerikli kayak antrenman programı uygulanmıştır. Antrenman programı uygulanmadan önce vücut ağırlığı, boy, eritrosit (RBC), lökosit (WBC), hematokrit (HCT), lenfosit sayısı (LY), lenfosit yüzdesi (LY%), granülosit sayısı (GR), granülosit yüzdesi (GR%), C-Reaktif Protein (CRP) ölçümleri yapılmıştır. Kan ölçümleri antrenman programından önce ve 8 haftalık antrenman programı uygulandıktan sonra alınarak elde edilen ilk ölçümlerle son ölçümler karşılaştırılmıştır. Elde edilen değerlerin karşılaştırılması için Wilcoxon Signed Rank testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to examine the chronic effects on cellular immune parameters and haematological parameters a training programme applied to 12 volunteered alpine skiers who actively athletics elite skiers in the national men skiers team between ages of 16-19 in this study. The average ages of those skiers are 17.50 ± 1.16 years, height 169.33 ± 6.760 cm, weight 62.92 ± 8.479 kg, respectively. In this study eight-week pliometric skiing content training program was applied to the volunteers. Before the application of training program, body weight, height, red blood cell (RBC), leukocyte (WBC), hematocrit (HCT), lymphocyte count (LY), lymphocyte percentage (LY%), granulocyte count (GR), granulocyte percentage (GR%) C-Reactive Protein (CRP) were measured. Blood samples were taken before exercise and 8 weeks of exercise training program and both blood samples? results were compared. In order to compare the obtained values Wilcoxon Signed Rank test were used.