Farklı yaş kategorilerindeki profesyonel kayakçılarda bazı fizyolojik değerlerin karşılaştırılması
Comparision of some physiological values in professional skiers at different age categories
  1. Tez No: 732969
  2. Yazar: KARCAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Hematoloji, Spor, Physiology, Hematology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada alp disiplininde kayak yapan farklı yaş kategorilerindeki profesyonel sporcuların bazı fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla profesyonel kayak sporcularından toplam 3 grup oluşturuldu. 1. Grup: 18±2 yaş arası, 2. Grup: 18-23 yaş arası, 3. Grup: 23-26 yaş arası olacak şekilde 24 profesyonel erkek kayak sporcusu gönüllü olarak çalışmaya katıldı. Araştırmaya katılan deneklerden boy ve kilo ölçümü sonrasında kan numuneleri alındı. EKG ve efor testini (burce protokol) takiben deneklere SFT testi uygulandı ve kan basıncı, nabız, VO2 Max ve SFT değerleri belirlendi. Alınan kan numuneleri Eritrosit, Hemoglobin, Hematokrik, Kreatinin, Kolesterol değerlerinin belirlenmesi için kullanıldı. Farklı yaş gruplarındaki kayakçıların eritrosit, kreatinin ve HDL kolesterol değerlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmedi. Hemoglobin düzeylerinde 2. Grubun 1.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare some physiological parameters of professional athletes at different age categories skiing in alpine discipline For this purpose, 3 groups in total were formed from professional skiers. Group 1: 18 ± 2 years old, Group 2: 18-23 years old, Group 3: 23-26 years old 24 professional male ski athletes participated in the study voluntarily. Blood samples were taken from the subjects after the measurement of height and weight. Following ECG and exercise test (Bruce protocol) subjects were subjected to RFT test and blood pressure, pulse, VO2max and RFT values were determined. Blood samples were used to determine Erythrocyte, Hemoglobin, Hematocrit, Creatinine, Cholesterol values. When erythrocyte, creatinine and HDL cholesterol levels of skiers at different age groups were compared there was not assigned statistically significant difference between the groups.