Mitral anüler kalsifikasyonu olanlarda sol atrial volümün gerçek zamanlı üç boyutlu ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assesment of left atrial volume in patients with mitral annular calcification with real-time three-dimensional echocardiography
  1. Tez No: 331419
  2. Yazar: ADİL BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: MAK, mitral kapağı destekleyen fibröz halkada meydana gelen kronik, dejeneratif bir süreçtir. Yapılan küçük ölçekli birçok çalışmada MAK; kalp yetmezliği, KAH ve endokarditile ilişkili bulunmuştur. Ayrıca kardiyovasküler mortalite belirleyicisi olarak bildirilmiştir. SA fonksiyonları ve volümü birçok metod ile değerlendirilebilmektedir. Fakat bu yöntemlerin kendilerine ait sınırlayıcı özellikleri bulunmaktadır. 3D-EKO; SA volüm değişimini göstermekte kullanıma girmiş yeni bir yöntemdir. SA volüm değerlendirmesinde altın standart olan MRI ile korele sonuçlar elde edilebilmektedir. Çalışmamızda MAK saptanan hastalarda SA mekanik fonksiyonlarını 2D-EKO?ya üstünlüğü kanıtlanmış olan 3D-EKO ile değerlendirdik. Materyal ve Metod: Çalışmaya çekilen EKO?da normal SV sistolik fonksiyonlarına sahip ve MAK saptanan 30 hasta (16 erkek, 14 kadın) ve sağlıklı 30 (19 erkek, 11 kadın) gönüllü kontrol gurubu olmak üzere toplam 60 kişi dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin detaylı anamnezleri alındı ve fizik muayeneleri yapıldı. SV?ün sistolik ve diastolik fonksiyonlarının göstergeleri olarak SV EF, PWD ve DDG kayıtları ile E dalgası, A dalgası, E/A oranı, İGZ, İKZ, DZ ölçümleri alındı. SA fonksiyonu göstergeleri olan Vmax, Vmin, PreA, TSV, ASV, EI, TEF, TEF, AEF, SAVİ değerleri ölçüldü. Bulgular: Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, BMI ve diğer demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. E dalgası, E/A oranı, Em, Em/Am oranı MAK?lı hastalarda daha düşük saptandı. DZ, E/Em, IGZ hasta grubunda daha yüksekti. 39 Bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Mitral anular calsification (MAC) is a chronic and degenerative process which occurs in fibroz circle, supporting mitral valv. It is found that mitral annüler calcification is associated with hearth failure, coronary artery disease and endocarditis in many micro scaled studies. Moreover, it is declared as cardiovascular mortality identifier. Functions and volume of left atrial (LA) can be evaluated with many methods. However, these methods have restrictive specialities. 3-Dimensionechocardiyography (3D-ECHO) is a new method for showing the change of LA volume. In evaluating of LA volume, results can be acquired with MRI. In our studies, we evaluated LA mechanical fuctions with 3D-ECHO proved its priority to 2D-ECHO to the patients detected mitral annüler calcification. In ECHO for the study, totally 60 people were included occuring 30 patients(16 men, 14 women) who normal left ventricul (LV) sistolic functions and detected MAC and 30 healthy people (19 men, 11 women)who were voluntary control group. Anamnesis of all people, who participated in the study , were taken and their physical examinations were done.as indicators sistolic and diastolic functions records of LV EF, Pulse Wave Doppler and tissue doppler with E wave, A wave, E/A rate were taken. LA maximum volume (Vmax), LA minimum volume (Vmin), total stroke volume(TSV), active stroke volume (ASV), expansion index (EI), total ejection fraction (TEF), active ejection fraction (AEF) and LA volume index (LAVİ) merits, which are LA function indicators, were measured. Among two groups, significant statistical differencecould not be found about their age, gender, body mass index (BMI) and other demographic characteristics. E wave, E/A rate, Em, Em/Am rate are detected lower with the patients with mitral 41 annüler calcification. LA Vmaks, Vmin, VpreA: were higher in the group of MAC (p 0.001). TSV, ASV, EI, TEF, AEF, LAVİ are found meaningful as statistical. Positive correlation was followed between age with LAVİ and Vmax (r=0.404, r=0.365 in turn). Aimed to investigate the functions of LA in patients with MAC by using the method of 3D-ECHO in this study, we found that LA function parameters are different from the control group. The reason for this may be related with patients with LV diastolic disfunction. We demonstrated by 3D-ECHO in patients with MAC, LA mechanical disfunction which are known to cause an increase in mortality and morbidityin several groups of illness. As a result, disfunction LA can cause an increase in mortality and morbidity even in patients with mitral annüler calcification.