Periton diyalizi yapan kronik böbrek yetmezliği hastalarında vitamin D ile immün sistem arasındaki ilişki
Relationship between vitamin D and immune system in chronic kidney failure patients on peritoneal dialysis
- Tez No: 331420
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TAŞKAPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Vitamin D `nin kemik metabolizması üzerindeki klasik rolü dışında birçok biyolojik fonksiyonun olduğu oldukça iyi bilinen bir durumdur. Bu çalışmanın amacı vitamin D eksikliği olan peritoneal diyaliz hastalarına kolekalsiferol desteği yapılmasının, pro-inflamatuvar sitokin IFN-? ve anti-inflamatuvar sitokinler IL-4, IL-10 ve pentraxin-3 ve serum total lökositlerin yüzdesinde, granülositler, lenfositler ve periferal kan mononükleer hücre alt gruplarında (CD3, CD4, CD8, CD45) ve CD4/CD8 oranında herhangi bir değişikliğe sebep olup olmadığını bulmaktır. Biz 31 sürekli ayaktan periton diyaliz hastalarının (15 erkek, 16 kadın, yaş ortalaması 48,6±14,8 yıl ) vitamin D durumu (serum 25-hidroksivitamin D3 [25(OH)D3)]) ve spesifik plazma sitokin konsantrasyonları (interferon-gamma [IFN-?], interleukin [IL]-4, ve IL-10), pentraxin-3, CD3, CD4, CD8 ve CD45 seviyesi için açlık kan örnekleri alarak analiz ettik. 25(OH)D3?ün bazal ortalama seviyesi 6,1±2,1 ng/dL ve kolekalsiferol desteğinin ardından 25(OH)D3?ün ortalama seviyesi 39,7±10,9 ng/dL (p0,05). Vitamin D desteğinin ardından CD3, CD4, CD8, CD4/CD8 oranında ve CD45, serum IL-4, IL-10 ve pentraxin-3 seviyelerinde bir değişiklik olmadı ancak beyaz kan hücre sayısında, IFN-? seviyelerinde anlamlı bir düşüş oldu (p < 0.05). Sonuçlar: Bizim çalışmamızda kolekalsiferol desteği sonucunda proinflamatuvar sitokin IFN-? seviyesinde düşüş olurken kolekalsiferol tedavisi antiinflamatuvar sitokin IL-4 ve IL-10 serum seviyelerinde artışa neden olamamıştır. Görülmektedir ki, birçok sitokin üretimini aynı anda stimule eden bir uyaran olduğu halde, her bir sitokinin vitamin D?nin farklı şekillerde etkileyebileceği başka yollardan da türeyebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is now well recognized that vitamin D has many biological functions beyond its classical role in bone metabolism. The aim of this study was whether supplementation of cholecalciferol in peritoneal dialysis with vitamin D deficiency would lead any chance in the pro-inflammatory cytokine IFN-? and the anti-inflammatory cytokines IL- 4 and IL-10, and pentraxin-3 and percentage of serum total leukocytes, granulocytes, lymphocytes, and peripheral blood mononuclear cell subpopulations (CD3, CD4, CD8, CD45)and CD4/CD8 ratio. We analyzed fasting blood samples from 31 (15 males, 16 females, mean age 48,6±14,8 yrs) continuous peritoneal dialysis patients for vitamin D status (serum 25-hydroxyvitamin D3 [25(OH)D3]) and specific plasma cytokine concentrations (interferon-gamma [IFN-?], interleukin [IL]-4, and IL-10), CD3, CD4, CD8 and CD45. Baseline mean 25(OH)D3 level was 6,1±2,1 ng/dL and after cholecalciferol replacement mean 25(OH)D3 level was 39,7±10,9 ng/dL (p0,05). There was no difference in CD3, CD4, CD8, CD4 to CD8 ratio, and CD45, serum IL-4, IL-10, and pentraxin-3 levels after vitamin D replacement, but there was a significant decrease in white blood cell count, IFN-? levels (p < 0.05). Conclusion: In our study replacement with cholecalciferol resulted in decreased levels of the proinflammatory cytokine IFN-? wherease cholecalsiferol therapy could not induce an increase in the serum levels of antiinflammatory cytokines IL-4 and IL- 10. It seems that although there are stimuli that simultaneously may induce generation of many cytokines, each cytokine is derived from a distinct pathway that may be affected differentially by vitamin D.