Depresyonu olan ve olmayan kronik alkolik hastaların subakut bırakma dönemlerinde uyku parametrelerinde ortaya çıkan değişikliklerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 33143
  2. Yazar: MESUT KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇİFTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
68 ÖZET Çalışmamızda depresyonu olan ve olmayan kronik alkoliklerin subakut bırakma dönemlerinde uyku özellikleri araştırıldı. Çalışmaya alınan 1 1 hastanın T si depresyonu olmayan, 4'ü depresyonu olan hasta grubuna alındı. Kronik alkoliklerin subakut bırakma dönemlerinin 1 0. gününde uyku etkinliklerinin daha az, total uyku süresi ve uyku dönemi süresinin daha kısa. uyanıklık sayısının daha fazla olduğu saptandı. Ayrıca evre 0 ve 1 yüzdesinin daha fazla, REM ve delta evresi yüzdesinin daha az olduğu bulundu. Depresyonu olanların 10. ve 30. gün uykuları karşılaştırıldığında evre 1 süresinin azaldığı saptandı. Depresyonu olmayanların 10. ve 30. gün uykularının karşılaştırılmasında ise, evre 2 yüzdesinin azaldığı, delta uykusu süre ve yüzdesinin arttığı belirlendi. Depresyonu olan ve olmayanların 10. gün uykularının karşılaştırılmasında, depresyonu olan grupta uyku latansmm ve evre 0 süresinin daha uzun olduğu saptandı. Her iki hasta grubun 30. gün uykularının karşılaştırılmasında ise, depresyonu olan grupta toplam uyku süresi, uyku dönemi süresi, evre 1-4 (NREM), evre 3 ve delta evresi sürelerinin daha kısa olduğu bulundu. Her iki grup arasında REM ölçütleri yönünden anlamlı fark saptanamadı. DST ile uyku ölçütleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY The sleep patterns of depressed chronic alcoholics and chronic alcoholics without depression in their subacute period were studied. 4 of the 1 1 patients who were taken to the study had depression and 7 of them were in the group without depression. In the 10th day of subacute withdrawal period the sleep efficiencies of the chronic alcoholics were poor, total sleep time and sleep period time were shorter, number of awakenings were more. The percentage of time in the stages 0 and 1 were more, and the percentage of time in the REM and delta periods were less than normal When the 10th and 30th day sleep patterns were compared, in patients with depression stage 1 duration was shortened. When the 10th and 30th day sleep patterns were compared in the group without depression percentage of time in stage 2 was less and delta sleep time was more in the 30th day. When the two groups were compared according to the 10th day sleep patterns, in the depressed group sleep latency, and stage 0 duration uvrc longer. When the two groups were compared according to the 30th day sleep patterns, in the depressed group total sleep time, sleep period lime, stage 1-4 (NREM). stage 3 and delta period time were shorter. When the REM measures were considered, no statistically significant differences were found between the two groups. There was no significant relationship between DST and sleep measures.