Depresyonu olan ergenlerde aleksitiminin yeme davranışları ve duygu düzenleme ile ilişkisi
The relationship of alexythymia with eating behaviors and emotion regulation in depressed adolescents
  1. Tez No: 931402
  2. Yazar: BERKAN ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KÜÇÜKDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Çalışmamızda Major Depresif Bozukluk (MDB) tanılı 12-18 yaş arasındaki ergenlerin aleksitimi düzeylerinin yeme davranışları ve duygu düzenleme güçlükleri ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi, sosyodemografik özellikler, aleksitimi düzeyi, yeme davranışları ve duygu düzenlemede güçlükler düzeyinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza MDB tanısı almış 12-18 yaş aralığındaki 60 ergen ve benzer sosyodemografik özelliklere sahip, kronik fiziksel, psikiyatrik hastalık öyküsü olmayan 60 sağlıklı ergen dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara Sosyodemografik Özellikler, Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Yenilenmiş (ÇADÖ-Y), Hollanda Yeme Davranışları Anketi (DEBQ), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DERS), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ) uygulanmıştır. İstatiksel analiz için SPSS 22. Programı kullanılmış olup p değerinin 0.05'ten küçük olması anlamlı olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Major Depresif Bozukluk tanılı ergenler ile sağlıklı kontrol grubu arasında sosyodemografik özellikler açısından eğitim düzeyi ve ailede psikiyatrik öykü varlığı dışında farklılık saptanmamıştır. Hasta grubunda ÇADÖ-Y toplam puan ve tüm alt ölçekleri, DERS toplam puan ve tüm alt ölçeklerinde, TAÖ toplam skor ve tüm alt ölçeklerinde sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek skorlar saptanmıştır. Hasta grubunda DEBQ Duygusal Yeme ve Kısıtlayıcı Yeme alt ölçeklerinde hasta grubunda anlamlı olarak daha yüksek skorlar saptanırken Dışsal Yeme alt ölçeğinde iki grup arasında anlamlı düzeyde farklılık saptanmamıştır. Toplam aleksitimi skoru ile DERS toplam puanı ve tüm alt ölçekleri, ÇADÖ-Y toplam skor ve tüm alt ölçekleri ve DEBQ Kısıtlayıcı Yeme alt ölçekleri arasında pozitif yönde korelasyon ilişkisi gösterilmiştir. Aleksitimi düzeyinin duygu düzenlemede güçlükler aracılığıyla depresif belirtiler üzerindeki indirekt ve toplam etkileri de anlamlı olarak saptanmıştır. Sonuç: MDB tanılı ergenlerde aleksitimik belirtiler sık görülmekle birlikte depresif belirtilerin şiddetini ve hastalığın klinik seyrini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Depresif ergenlerde aleksitimi düzeyinin değerlendirilmesi ve uygun müdahalenin uygulanması depresyon kliniği üzerinde de önemli düzeyde iyileştirmeler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the relationship between alexithymia levels, eating behaviors, and difficulties in emotion regulation in adolescents aged 12-18 with Major Depressive Disorder (MDD). We also compared sociodemographic characteristics, alexithymia levels, eating behaviors, and emotion regulation difficulties with healthy controls. Materials and Methods: In our study, 60 adolescents aged 12-18 diagnosed with Major Depressive Disorder (MDD) and 60 healthy adolescents with similar sociodemographic characteristics and no history of chronic physical or psychiatric illnesses were included. All participants were administered the Sociodemographic Characteristics Questionnaire, the Children's Anxiety and Depression Scale – Revised (ÇADÖ-Y), the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ), the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), and the Toronto Alexithymia Scale (TAS). Statistical analysis was performed using SPSS 22, and a p-value less than 0.05 was considered statistically significant. Results: No significant differences were found between adolescents diagnosed with Major Depressive Disorder (MDD) and the healthy control group in terms of sociodemographic characteristics, except for education level and the presence of a family psychiatric history. In the patient group, significantly higher scores were found compared to the healthy control group in the total score and all subscales of the Children's Anxiety and Depression Scale – Revised (ÇADÖ-Y), the total score and all subscales of the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), and the total score and all subscales of the Toronto Alexithymia Scale (TAS). In the patient group, significantly higher scores were found on the Emotional Eating and Restrained Eating subscales of the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ), while no significant differences were found between the two groups on the External Eating subscale. A positive correlation was observed between the total alexithymia score and the total score and all subscales of the DERS, the total score and all subscales of the ÇADÖ-Y, and the Restrained Eating subscale of the DEBQ. Significant indirect and total effects of alexithymia level on depressive symptoms through difficulties in emotion regulation were also found. Conclusion: Although alexithymic symptoms are common in adolescents with Major Depressive Disorder (MDD), they can negatively impact the severity of depressive symptoms and the clinical course of the illness. Assessing alexithymia levels in depressive adolescents and implementing appropriate interventions will also lead to significant improvements in the depressive clinical picture.