Türkiye'de mahalli idare birlikleri ve Isparta mahalli idare birliklerinin yapısal analizi
The structural analysis of the union of local managements in Turkey and the Isparta local managements union
  1. Tez No: 187392
  2. Yazar: YUSUF GÖKHAN YOLCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDETTİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmamızda, belirli bir coğrafyada yaşayan bireylere, yerel niteliktehizmet götürme mükellefiyeti olan, karar organları demokratik seçimle iş başına gelmiş,yasalarla görev ve yetkileri belirlenmiş, özel gelirlere, bütçeye, örgütlerine haiz,merkezi idare ile ilişkilerinde yönetsel özerkliğe sahip (İl Özel İdareleri-Belediyeler-Köyler) kamu tüzel kişilerinin, kendi aralarında bir iş birliğine giderek, örgütlendikleriYerel Yönetim Birlikleri incelemeye çalışılmıştır.Ülkemizde bu üç tür yerel yönetim örgütleri, gelişen teknoloji ve kitleiletişim imkanları neticesinde, hizmetle sorumlu oldukları kitlenin, değişen yerel hizmetihtiyaçları ve taleplerini karşılamada, maddi kaynak, alet, ekipman ve personelaçısından yetersiz kaldıklarında ya da bunların tek başına karşılanmasında, maliyetlerinartabildiği durumlarda işbirliğine gitme yoluna gitmektedirler.Bu çalışmamızın birinci bölümünde, mahalli idare birliklerinin temel taşıyerel yönetim örgütlerinin esaslarına değinilmiştir. Daha sonra, bu yerel niteliktekihizmet ihtiyaçlarının, giderilmesinde asli ve birinci sorumlu bu örgütlenmelerin, nedenişbirliği yolu ile, bir birlik örgütlenmelerinin içine girme arayışlarına girdiği üzerindeçalışılmıştır.İkinci bölümde, oluşturulan bu birlik örgütlerinin örgütsel yapıları veTürkiye'deki mevcut durumlarına ve gelişimine değinilmiştir.Son bölümde ise, Isparta İlinde kurulmuş mevcut 22 adet Mahalli İdareBirliğinin yapısal analizine girilmiştir. 2005 Yılını baz alan bu örgütlenmelerle ilgiliveriler, Isparta Valiliği Mahalli İdareler İl Müdürlüğünce ve mahalli idare birlikleri ilegörüşülerek elde edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our this work, we aimed to examine the local management unions, whichare organized corroboratively by the public decisive personalities who have the duty ofserving locally to the individuals who live in a particular geography; whose decisionorgans had been defined by the laws; who have special income, budget, organizations;who have independence in their relationships with the central government (City PrivateGovernments-Municipality-Villages)In our country, these three management organizations work co-operatively -when they are insufficient in financial sources, tools, equipments, and staff-inproviding the needs and demands that change parallel to the developing technology andcommunication opportunities, of the groups who they are responsible to.In the first part of our work, we dealt with the features of the localmanagements which are the main parts of distant managements. Then, we studied onwhy these local management organizations wok co-operatively, which have the mainand first responsibilities in providing the local needs.In the second part, the organizational structures of these organizations andthe present situations of them in Turkiye were evaluated.In the last part, we analyzed the structure of 22 local management unionswhich were founded in the city of Isparta. The data about these organizations, whichdepends on the year 2005 was collected and evaluated by discussing with the IspartaGovernment Local Managements City Manager and local management unions.