İnsan granüloza hücresi mitokondriyon fonksiyonu ile AMH ve östrojen ilişkisi
Relationship between human granulosa cell mitochondrial function and AMH - estrogen
  1. Tez No: 686291
  2. Yazar: DENİZ EKİN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE KARAKOÇ SÖKMENSÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Anti-Müllerian Hormon (AMH) ve östrojen, insan ovaryan folikülogenezinde esansiyel hormonlardır. AMH ve östrojeni, granüloza hücreleri üretmektedir. İnsan granüloza hücrelerindeki mitokondriyonların oosit kalitesi için önemli olduğu bilinmektedir. Çalışmamızın amacı granüloza hücresi mitokondriyon fonksiyonunun AMH ve östrojen üretimi ile ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmaya dahil edilen infertilite tedavisi gören yirmi kadının folikül sıvılarından granüloza hücreleri izole edilmiştir. Çalışmada insan granüloza hücre hattı HGL5, AMH ve östrojen düzeyleri normal olan hastalara ait granüloza hücreleri ve AMH ve östrojen düzeyleri düşük olan hastalara ait granüloza hücreleri kullanılmıştır. İmmunfloresan işaretleme (JC-1 katyonik boyası) ile granüloza hücresi mitokondriyonlarının membran potansiyeli ölçülmüştür ve mitokondriyonların morfolojik özellikleri elektron mikroskobu ile gösterilmiştir. İstatistiksel analiz için Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için toplam tip-1 hata düzeyi %5 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anti-Müllerian Hormone (AMH) and estrogen are essential hormones in human ovarian folliculogenesis. AMH and estrogen are produced by granulosa cells. It is known that mitochondria in human granulosa cells are important for oocyte quality. The aim of our study is to reveal the relationship between granulosa cell mitochondrial function and AMH and estrogen production. Granulosa cells were isolated from the follicular fluids of twenty women undergoing infertility treatment included in the study. Human granulosa cell line HGL5, granulosa cells of patients with normal AMH and estrogen levels and granulosa cells of patients with low AMH and estrogen levels were studied in the study. The membrane potential of granulosa cell mitochondria was measured by immunofluorescence labeling (JC-1 cationic dye) and the morphological properties of mitochondria were demonstrated by electron microscopy. Kruskal Wallis and Mann-Whitney U tests were used for statistical analysis. For statistical significance, the total type-1 error level was determined as 5%.