Pankreas kanseri tedavisinde üç boyutlu konformal radyoterapi ve yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of three dimensional conformal radiotherapy and intensity modulated radiotherapy techniques in pancreas cancer
  1. Tez No: 331505
  2. Yazar: SEVDA GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ERKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Pankreas kanseri çok sık gözlenmese de yüksek invaze olma ve metastaz yapma potansiyelinden dolayı da kanser ölümlerinin % 5?ini teşkil etmektedir. Pankreas kanserinde radyoterapi hem küratif hem de palyatif olarak uygulanmaktadır. Bu çalışmada amaç, pankreas kanseri tanılı 10 hastanın tedavisinde yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) ile yaygın olarak kullanılan üç boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT) tekniklerinin etkinliğini, hedef sarması ve kritik organların aldığı dozları doz volüm histogramı yardımıyla inceleyerek karşılaştırmaktır. Çalışmanın ilk aşamasında belirlenen hastalara 3BKRT tekniğinde 18 MV foton enerjisi kullanarak planlanan hedef hacim (PTV) için 45 Gy, tanımlanabilir tümör hacmi (GTV) için toplamda 50,4 Gy doz verecek şekilde her hastaya özel olarak belirlenen 2, 3, 4 alan planlar hazırlanmıştır. YART tekniğinde ise PTV için 45 Gy ve GTV için toplamda 50 Gy doz verecek şekilde 7 alan plan yapılmıştır. 3BKRT ile kıyaslandığında YART planlarında PTV?nin maksimum dozu 3,3 Gy, GTV? nin maksimum dozu 1,9 Gy azalmıştır. YART planları ICRU 83?e göre PTV için % 856, GTV için % 2027 daha homojen doz dağılımı sağlamaktadır. Ayrıca konformite indeksi ICRU 62?e göre % 42, ICRU 83?e göre ise % 45 artmıştır. 3BKRT ile karşılaştırıldığında YART planlarında kritik organ olan karaciğerin maksimum dozu 4,5 Gy artmış, spinal kordun maksimum dozu ise 5,1 Gy azalmıştır. 20 Gy doz alan sağ böbrek, sol böbrek ve bilateral böbrek hacmi, % 3,3, % 1,2 ve % 2,9 azalmıştır. Çalışmanın sonucunda, YART tekniğinin 3BKRT tekniğine göre hedef hacimlerde daha homojen doz dağılımı elde edildiği, kritik organ olan spinal kord ve böbrekleri daha iyi korunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is the highly invasive and metastasis potential. Pancreatic cancer is rarely observed but represents 5% of the cancer deaths. Both curative and palliative radiotherapy is applied as pancreatic cancer. Treatment plans for 10 patients with pancreatic cancer diagnosis were done with intensity-modulated radiotherapy (IMRT) and the widely used three dimensional conformal radiotherapy (3DCRT). The purpose of this study is to examine these plans? effectiveness and compare the target coverage and critical organs dose with the help of dose volume histograms (DVH). In the first stage of study, each patient?s 2, 3 and 4 different fields in 3DCRT technique with 18 MV photon energy were used. In the fields, plans were prepared for Planning Target Volume to 45 Gy, for Gross Tumor Volume to 50,4 Gy. 7 fields in IMRT technique were planned for PTV to 45 Gy and for GTV to 50 Gy. 3DCRT was compared with IMRT plans, maximum dose of PTV and GTV respectively, 3.3 Gy and 1.9 Gy decreased. According to ICRU 83, IMRT plans for PTV 856%, 2027% for the GTV provides a more homogeneous dose distribution. In addition, conformity index increased by 42% to ICRU 62 and 45% to ICRU 83. When compared with the 3DCRT, in IMRT plans, the maximum dose of the liver was increased 4.5 Gy, the maximum dose of the spinal cord decreased 5.1 Gy. A dose of 20 Gy in the right kidney, left kidney and bilateral kidney volume decreased 3.3%, 2.9% and 1.2%. As a result of the study, according to 3BKRT, IMRT technique that is more homogeneous dose distribution for target volumes is provided, spinal cord and kidneys were better preserved.