İşbirliğine dayalı öğretim yöntemi ile komut yönteminin futbola özgü beceri öğrenimine etkisinin araştırılması
Effects of cooperative learning and instruction methods used on soccer-specific skill levels
- Tez No: 331679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma işbirliğine dayalı öğretim yöntemi ile komut yönteminin futbola özgü beceri öğrenimine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Dumlupınar Üniversitesi Spor Kulübü ve Kütahya Spor Kulübü alt yapısında spora yeni başlayan sporcular arasından rastgele seçim yöntemi kullanılarak seçilen 43?ü A grubu, 39?u B grubu olmak üzere 82 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporculara 10 hafta süren bir eğitim programı hazırlanmıştır. Çalışmada Deneysel Desenler kullanılmış İşbirlikçi Gruba ?Eşleş-Kontrol Et-Uygula?, Geleneksel gruba ise ?Komut Yöntemi? uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Sporcuların futbola özgü becerilerini ölçmek için Mor - christian genel futbol yetenek testi, Yeagley futbol test bataryası, Johnson futbol testi uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde öğretim yöntemlerinin kendi içerisinde öğrencilerin puanları arasındaki farklılaşmayı belirlemek için tek faktörlü tekrarlı ANOVA (One-Way ANOVA for Repeated Measures) analizi, hangi öğretim yönteminin öğrencilerin gelişimine daha fazla etki sağladığı belirlemek için ise Kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Ayrıca levene testi ile grupların homojenite değerlerine bakılmıştır. Analiz aşamasında uygulamanın öğrencilerin sontest puanlarının öğretim yöntemine etkisinin belirlenmesinde öntest puanları, kalıcılık puanlarına etkisinin belirlenmesinde ise sontest puanları covariate edilmiştir. Analizlerde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to demonstrate effects of Cooperative Learning and instruction methods used on soccer-specific skill levels. Total of 82 child athletes including (n=43) cooperative learning method group and traditional method group (n=39) who play in Dumlupinar University Sport Club and Kütahya Sport Club?s substructure were randomly participated in this investigation. An 8 week training program was applied to the subjects. ?Pair-check-perform study design? for cooperative learning methods group and ?instruction methods study design? for traditional methods group was carried out. MorChristian General Soccer Ability Test, Yeagley Soccer Test and Johnson Soccer Test was used to determine soccer-specific skills as a data collection tool. Single-Factor Repeated ANOVA was used to determine effects of teaching methods on athletes. Analysis of Covariance (ANCOVA) was applied to determine which technique has greater impact on improvement of athletes. Besides; Levene test was used to assess homogeneity values of the groups. During the analysis phase, Pre test scores used to determine the effect of teaching method on post test scores and post test scores used to determine the effect of teaching method on retention scores were covered.