Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundaki öğrencilerin kinestetik ve duygusal zekalarının, iç-dış kontrol odaklarının akademik başarılarına etkisi
The effect of the kinesthetic and the emotional intelligence, interior-exterior control center of the students in physical education and sport academy to their academic achivement
  1. Tez No: 331678
  2. Yazar: HANDE BABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma kinestetik- bedensel zekâ, duygusal zekâ ve kontrol odağı inancı ile akademik başarı ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2011?2012, eğitim-öğretim yılında, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda; öğretmenlik, antrenörlük, yöneticilik, rekreasyon bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler, Kırıkkale Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunda öğretmenlik, antrenörlük, yöneticilik bölümünde öğrenim gören öğrenciler; Bartın üniversitesi öğretmenlik bölümü ve Muğla üniversitesi rekreasyon bölümü öğrencilerinden toplam 447 kişiden oluşmaktadır. Araştırma iki bölümden oluşturmaktadır. Birinci bölümde, kavramsal çerçeve kapsamında kinestetik-bedensel zekâ, duygusal zekâ ve kontrol odağı konusu genel olarak ele alınmaktadır. Zekâ, çoğul zekâ, duygu, duygusal zekâ, kontrol odağı inancıkavramları ayrıntılı olarak incelenmiş, akademik başarı, duygu ve zekâ ilişkisi, duygusal zekâ kavramının tarihsel gelişimi, duygusal zekâ modelleri, çoğul zekâ alanları, zekâ kuramları, kontrol odağı çeşitleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca konu hakkında ülkemizde ve yurtdışında yapılan çalışmalar ele alınmıştır. İkinci bölümde, öğrencilerin kinestetik-bedensel zekâları, duygusal zekâları ve kontrol odakları ile akademik başarıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin çeşitli demografik özelliklerinin kinestetik-bedensel zekâları, duygusal zekâları ve kontrol odağı inançları arasındaki ilişkiler incelenmiş, duygusal zekânın alt boyutlarının, akademik başarı üzerindeki etkisi de ortaya koyulmuştur. Bu aşamada zekâ düzeylerini belirleme ve kontrol odağı inancını tespit için çeşitli veri toplama araçları kullanılmıştır. Bunlar; Kişisel bilgi formu, çoklu zekâ alanlarından, kinestetikbedensel zekâ alanında kendini değerlendirme ölçeği, Bar-On duygusal zeka ölçeği, Rotter? in iç-dış kontrol odağı ölçeği (RİDKO). Anket çalışması ile elde edilen veriler analiz edilmiş ve araştırma hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin akademik başarısı ile duygusal zeka ve kinestetik zeka arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ancak öğrencilerin akademik başarıları ile kontrol odağı ölçeği arasında bir ilişki olmadığı anlaşılmıştır. Duygusal zekâ, kinestetik zekâ ve kontrol odağı ölçekleri arasındaki ilişki incelendiğinde ise duygusal zekâ ölçeği ile kinestetik zekâ ölçeği arasında bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu bağlamda akademik başarının duygusal zekâ ve kinestetik zekâyı etkilediği ancak kontrol odağı ile ölçeğinden alınan toplam puanlarla ilişkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This research-bodily kinesthetic intelligence, emotional intelligence and carried out to investigate the relationship between locus of control and academic achievement. The study sample 2011-2012, the academic year, Gazi University School of Physical Education and Sports, teaching departments, coaching education, sport management, recreation departments of the students attending, Kırıkkale University School of Physical Education and Sports School teacher, coach, administrator section of the students attending; Bartin University, teaching Mugla university of division and recreation department consisted of 447 students in total. The research is in two parts. In the first chapter, the scope of the conceptual framework-bodily kinesthetic intelligence, emotional intelligence and locus of control are discussed in the general. Intelligence, multiple intelligence, emotion, emotional intelligence, locus of control concepts studied in detail, academic achievement, emotional and mental relationship, the historical development of the concept of emotional intelligence, emotional intelligence models, multiple intelligences, intelligence theories, focuses on varieties of locus of control. In addition, studies on the subject are discussed in our country and abroad. In the second part, the students-bodily kinesthetic intelligence, emotional intelligence and the relationship between locus of control and academic achievement. In addition, various demographic characteristics of students-bodily kinesthetic intelligence, emotional intelligence, and examined the relationship between locus of control beliefs, emotional intelligence subscales, the effect on academic achievement have been revealed. At this stage, the level of intelligence, determination and belief in locus of control is used to detect a variety of data collection tools. These include persona information form, multiple intelligence areas, bodily kinesthetic intelligence in the field-scale, selfassessment, Bar-On's emotional intelligence scale, Rotter's internal-external locus of control scale (RİDKO). The data from questionnaires are analyzed and the research hypotheses were tested. As a result of the search, the students' academic success is a significant relationship between emotional intelligence and kinesthetic intelligence have been identified. However, the relationship between academic achievement and locus of control scale, have been discovered. Emotional intelligence, kinesthetic intelligence, and examined the relationship between locus of control scale with the scale of the emotional intelligence appears to be a relationship between kinesthetic intelligence scale. In this context, emotional intelligence and kinesthetic intelligence affects academic achievement, but is not related to locus of control scale has been concluded that the total scores.