Bir kurumsal iletişim stratejisi olarak kurumsal bloglar
Corporate blogs as a corporate communications strategy
- Tez No: 331794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NEJAT ÖZÜPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Kurumsal iletişim, kurumlarda stratejik ve etkin yönetim amacıyla kullanılan temel bir yönetim fonksiyonudur. Günümüzde yönetim anlayışının rakipleri izlemek ve onları taklit etmekten ziyade rekabet unsuru oluşturacak, yeni uygulamalar geliştirmeye yöneldiği görülmektedir. Bugünün en önemli rekabet unsuru, çevrimiçi ortamda kendini gösteren, ortak bilgilerin, tecrübelerin ve düşüncelerin paylaşılması ile meydana gelen sosyal medyadır. Zamanın ve coğrafi sınırların engel olmaktan çıktığı sosyal medya ile çevrimiçi ortamda benzer düşüncelere sahip kişiler, çeşitli kitleler oluşturmaya başlamıştır. Kurumun çevrimiçi ortamda, sosyal medya aracılığıyla mevcut ve potansiyel kitlelerine ulaşmak için kullanabileceği etkin araçlardan birisi, bloglardır. Bloglar, sosyal medyanın en eski araçlarından birisi olarak etkinliğini hala sürdürmektedir. Blogların kurumsal amaçlar ve hedefler doğrultusunda kullanılan türü, kurumsal bloglardır. Çalışma ile yeni bir kurumsal iletişim ortamı olarak kurumsal blog kavramı ele alınmış ve Türkiye?de faaliyet gösteren kurumların blogları değerlendirilmiştir. Blogların kurumsal iletişimdeki yerini belirlemeyi amaçlayan çalışmada, kurumsal iletişim kavramı ve kurumsal blog kavramı detaylı biçimde incelenmiştir. Uygulama kısmında ise iletişim araştırmalarında sıkça yararlanılan yöntemlerden biri olarak içerik analizi kullanılmıştır. Geçerli ve güvenilir bir yöntem olan içerik analizi ile Türkiye?de faaliyet gösteren 10 adet kurumun, kurumsal blogları belirlenen kategoriler ve kodlama sayfaları vasıtasıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The corporate communication is a basic management function used for the purpose of strategic and effective management in the institutions. Today, it has been seen that the management approach tends to develop new applications which will create a competition element rather than following the competitors and trying to imitate them. Today?s most important competition element is social media that manifests itself online situations and comes about with the share of common information, experiences and ideas. With the social media, in which time and geographical frontiers are no longer a barrier, online people who have similar thoughts have begun to form diverse masses. It is blogs that are one of the effective organs which the institution will be able to use online in order to reach its available and potantial masses through social media. The blogs still maintain its effectiveness as one of the oldest organs of social media. The subject of the study is that the blogs are used in accordance with the corporate communication requirements. With the study, the concept of the corporate blog as a corporate communication media, and the blogs of the institutions operating in Turkey are evaluated. In the study which aims at determining the place of blogs in the corporate communication, the concepts of the corporate communication and the corporate blog are examined in detail. In application part, as one of the methods often utilised in the communication researchs, the content analysis is used. With the content analaysis, a valid and reliable method, the corporate blogs of ten institutions operating in Turkey are evaluated via catagories determined qualitatively and coding pages.