Aile işletmelerinin kurumsallaşmasında bilgi teknolojilerinin rolü: Karşılaştırmalı bir analiz
The role of information technology institutionalization of family businesses: A comparative analysis
  1. Tez No: 331843
  2. Yazar: EBRU ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT İRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Aile işletmeleri, küçük ölçekli işletme niteliğindeyken zamanla büyüyebilmek-tedir. Ülkemizdeki KOBİ'lerin %95'i aile işletmelerinden oluşmaktadır. Fakat aile işletmelerin ömrü uzun olmamakta diğer kuşaklara devredilen işletme sayısı çok azdır. Günümüzde gelişmiş ülkelerin çoğunda ekonomik hayatta söz sahibi işletmeler ya aile işletmesidir, ya da aile işletmesi olarak ticari hayata atılmış şirketlerin devamıdır.Aile işletmelerinin uzun ömürlü olmasında kurumsallaşma önemli bir faktördür. Bilgi teknolojilerinin giderek öneminin arttığı günümüzde aile işletmelerinin kurumsallaşmasında bilgi teknolojileri çok önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmamızda aile işletmelerinin kurumsallaşmasında bilgi teknolojilerinin rolünün tespiti amacıyla Konya ve Gaziantep illerinde faaliyet gösteren aile işletme-lerine anket yapılmıştır. Bu anketlerden çıkan sonuçlar ile bu illerde faaliyet gösteren aile işletmelerinin kurumsallaşma sürecinde bilgi teknolojilerinin rolü tespit edilmiş ve ayrıca bu iki il arasında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
While considered as a small scale enterprise, family-owned businesses can grow in time. In our country, 95 % of small and medium sized enterprises are comprised of family owned companies. However, the existence of the family-owned companies does not last very long and the number of the companies taken over by next generations is limited.In today?s world, the businesses which have a crucial role on economical life are either family owned businesses or ongoing businesses which went into business as family-owned business.Institutionalization of family businesses is an important factor in being long-lived. Gradually increased the importance of information technologies in information technology today, the institutionalization of family businesses have a very important place.In this study, in order to determine the role of information technology in the institutionalization of family businesses operating in the provinces of Konya and Gaziantep family businesses were surveyed. The results of these surveys with the role of information technology in the process of institutionalization of family businesses operating in the provinces were identified and also made a comparison between these two provinces.