The role of extensive reading on vocabulary development
Sınıf dışı okumanın kelime hazinesi gelişimindeki rolü
  1. Tez No: 331877
  2. Yazar: ZÜLEYHA MERVE TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN TÜTÜNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalımanın temel amacı, ders dıı kitap okumanın ngilizce?yi ikinci dil olarak örenen örencilerin kelime daarcıını gelitirmesinde herhangi bir rolü olup olmadıını ortaya çıkarmaktır. Bu dorultuda bir vakıf üniversitesinin 2010-2011 akademik yılı güz döneminde küçük ölçekli bir aratırma yürütülmütür. Balangıç seviyesindeki 100 örenci seçilmi, kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrılmıtır. Deney grubuyla ders dıı okuyacakları dört adet basamaklı okuma kitabı seçilmitir. Güz dönemi boyunca deney grubu örencilerinden dönem sonuna kadar dört kitabın okunmasının tamamlanması istenmiken, kontrol grup örencileri herhangi bir okuma kitabına maruz bırakılmamılardır. Fakat, her iki grupta okul yönetimi tarafından bir ana ngilizce ders kitabının, güz dönemi sonuna kadar, ilk üç ünitesinin ilenmesi olarak belirlenmi ders planına uymakla sorumlu tutulmulardır. Sonrasında her iki grup dönem baında, balangıç seviyesinde olduklarını göstermek amaçlı bir ön-test ve dönem sonunda, kelime daarcıklarında herhangi bir gelimenin gözlemlenlenip gözlemlenmediini göstermek amaçlı son-test almıtır. Sonunda bu sonuçlar analiz edilmi ve iki grup arasında kelime daarcıı geliimi açısından bir fark ortaya çıkıp çıkmadıı karılatırılmıtır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is, to reveal whether extensive reading has any role on vocabulary development of elementary level ESL (English as a Second Language) students. To this respect, a small-scale classroom research was carried out at a private university in the fall term of 2010-2011 academic year. 100 elementary level students were chosen and they were divided into experimental and control groups. With experimental group the materials for extensive reading were selected. Those materials were four graded readers. Control group was not exposed to any extensive reading during the fall term whereas students of the experimental group were asked to read those graded until the end of the fall term. However, both groups were responsible from the syllabus which was designed by school administration and it involved studying three units of a main course book until the end of the fall term. Then both groups took a pretest at the beginning of the term to display that they were at elementary level and a posttest at the end of the term to present whether any improvements were observed in their vocabulary or not. Finally the results were analyzed and compared to find out whether any difference occurred between two groups in terms of vocabulary development.