Çağdaş takı ve kalite yönünden değerlendirilmesi
Assessment of the jewelry and quality for ages
- Tez No: 331879
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NAFİZ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmamızın ilk bölümünde, geleneksel ve çağdaş takı kavramı içinde kültür ve geleneğin tanımları üzerinde durulmuştur. Bunu izleyen bölümlerde sırayla, tarih öncesi çağlarda takı kavramı başlığı altında Bronz Çağı, Demir Çağı, Kuyumculukta Finikeliler, Etrüskler ve Keltleri içine alan Batı Asya incelenmiştir.Daha sonra kuyumculukta Urartular, Frigyalılar, Lidyalılar, Pers İmparatorluğu, Yunan Uygarlığı tek tek ele alınmıştır. Bu tarihi dokudan sonra 20.yüzyıl kuyumculuğu ve Art and Crafts, Art Nouveau, Art Deco ürünleri kalite yönünden ele alınıp değerlendirilmiştir. 1960 sonrası takı (Op Art, Kinetik Art), post modern takı kavramı ve metalleri süsleme sanatları altı alt bölümde ayrı başlıklarla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of our research, tradition and culture?s definitions asserted within the traditional and contemporary jewelary concept . In the fallowing parts the the Bronze Age, Iron Age, Jewellary of Kelts, West asia Jewellary including the Etrusks, Phoenicians, analysed respectively with the Jewellary at the Prehistoric ages Title. After this each of the Persian Empire, Greek Civilization, Lidians, Urartu, Phrygian?s Jewellary analysied one by one . After this historic texture, the jewellary of 20.Century and ? Art an crafts?, Art Nouveau, Art Deco?s products evaluated by their qualities The jewellary after 1960?s ( Op Art, Kinetik Art ), Post Modern Jewellary Concept and the Metal Ornament has been evaluated under 6 subtitles.