Gerçek mekan, sanal mekan ve kurumsal kimlik ilişkisi
Real space, virtual space and relation with corporate identity
  1. Tez No: 331918
  2. Yazar: IŞIL BİLGEHAN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mimari mekân tasarımının, kurum kimliğinin yansıtılmasında ve kurum performansı üzerindeki katkısı büyüktür. Kurumların sanal ortamdaki platformlarında, kurum felsefesinin gerçekte olduğu gibi yansıtılması, müşterilere aynı kurumsal davranış ve kurumsal iletişim öğeleriyle yaklaşılması gerekmektedir. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu, sanal veya gerçek ayrımı yapmadan bir kurumun müşterisi olmak için öncelikle o kuruma güven duymayı, kurumun kendileri için iyi ve başarılı bir imaj çizmesini beklemektedir. Bu çerçevede hazırlanan tez çalışmasında, fiziksel mimari ile sanal mimari arasındaki benzerlikler ve farklar belirlenmiş, kurumsal kimlik, kurumsal tasarım ve bunun mimari ile ilişkisi üzerinde durularak sanal mekânlarda kurumsal kimlik tasarımı konusunda yapılması gerekenler ortaya konmuş ve konu ile ilgili olarak sanal alışveriş mekanlarından örnekler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Designing the architectural space is important for reflecting corporate identity and corporate performance. Corporate philosophy should be represented as in reality and the customers should be treated with the same elements of corporate behavior and corporate communications in virtual platforms of the instutions.The vast majority of consumers, without discrimination of virtual or real, want to trust the institution and expecting to view a successful image before becoming customers of the company. In this work, similarities and differences between physical and virtual space design are identified, corporate identity, corporate design, and the relationship between architecture are focused on, requirements of the design when representing the corporate identity in virtual spaces are identified and virtual shopping spaces are studied as the examples of the subject.