A journey to the terrible enlightenment in Suzan-Lori Parks' 'in The blood' and The fucking a'
Suzan-Lori Parks'ın 'In The Blood' ve 'The Fucking a' adlı oyunlarında dehşet verici bir aydınlanmaya yolculuk
- Tez No: 331944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELHAN SAVCIGİL ENDRES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez ile Nathaniel Hawthorne?un The Scarlet Letter adlı romanı ve Suzan-Lori Parks?ın In the Blood ve The Fucking A. adlı oyunlarında yer alan üç farklı kadın karakterin canlandırmalarındaki günah, suçluluk, hatalılık ve kurtulma arayışının betimlenmesi, karşılaştırmalı bir inceleme ile ele alınmaktadır. Çağdaş oyun yazarı Suzan-Lori Parks, edebiyat tarihinin gözden geçirilmesinin yeni edebiyatın oluşturulmasına yönelik bir araç olduğuna inandığı ve ?revizyoner? sanat tarzı olarak adlandırılan tarz ile ilişkilendirilir. Bu sebeple yazar, tarihi figürleri kullanma ve kendi ?revizyoner? ve ?deneysel? tiyatrosu çerçevesinde eski meşhur yazarlara atıfta bulunma eğilimindedir. Bu düşünce, In the Blood ve The Fucking A. metinlerindeki Hester La Negrita ve Hester Smith karakterleri analiz edilirken Nathaniel Hawthorne?un karakteri olan Hester Prynne?nin anlaşılmasının neden ilgili bir unsur olacağını ortaya koymaktadır. Nathaniel Hawthorne?un edebi karakteri Hester Prynne?ini gözden geçirerek, okuyucuların/izleyicilerin sahnede olandan ziyade olmayanı anlayabilmeleri için, bu karakterlerin fikir ayrılıklarını ve mantıksız davranışlarını ortaya çıkarmak da amaçlanır.
Özet (Çeviri)
This thesis will address a comparative investigation of the portrayal of the sin, guilt, immoral act, fault and the search for salvation in the embodiment of the three different female characters in Nathaniel Hawthorne?s novel The Scarlet Letter and Suzan-Lori Parks? plays In the Blood and The Fucking A. Contemporary playwright Suzan-Lori Parks is associated with what is called ?revisionary? artistic style in which she believes that revising the history of literature is a tool for constructing the new literature. For this reason, she has a tendency to use historical figures and refer to famous old writers within the framework of her ?revisionary? and ?experimental? theatre. This idea is the reason why understanding Nathaniel Hawthorne?s character of Hester Prynne is pertinent when analyzing the characters Hester La Negrita and Hester Smith within the texts In the Blood and The Fucking A. By revising Nathaniel Hawthorne?s literary character Hester Prynne, the thesis also aims to reveal the conflicts and nonsensical behaviors of these characters in order for the readers/audiences to understand the absent rather than the present on stage.