İşyeri hekimliği sözleşmesi
Work place doctor agreement
  1. Tez No: 331959
  2. Yazar: UYGAR KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İşçilerin meslek hastalıklarına yakalanmalarının ve iş kazalarına uğramalarının önlenmesinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri büyük önem taşımaktadır. İş Hukuku mevzuatımız bu konuda işverene çok önemli yükümlülükler getirerek, işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesini, işçilerin sağlıklarının ve beden bütünlüklerinin korunmasını güvence altına almaya çalışmıştır.İşçiler için büyük önem taşıyan iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde hiç kuşkusuz en önemli görev ve yükümlülük işyeri hekimlerine verilmiştir. İşyeri hekimleri, tıp alanında almış olduğu eğitimin yanı sıra, iş sağlığı ve güvenliği alanında aldıkları eğitim ile işyerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında önemli görevler üstlenmektedir. Ülkemizde işyeri hekimliği müessesesinin ortaya çıkması ve gelişmesi zaman almıştır. Uzun süre, işyeri hekimliği uygulamada çeşitli tartışmalara konu olmuş ve yönetmelikler ile yapılan değişikliklerle işyeri hekimliğindeki tartışmalara son verilmek istenmiştir. Bu çalışmamda, işyeri hekimliğinin tarihçesi, işyeri hekimlerinin görev, yetki ve sorumluluğu ile işyeri hekimliği uygulamasındaki tartışmalar incelenmiştir. Tezin hazırlanma sürecinde, iş sağlığı ve güvenliği alanında çok önemli değişiklikler getiren 6331 sy. ?İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu?, 20.6.2012 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Ayrıca, tezimi yakıdan ilgilendiren ?İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı? Ocak ayı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı?nın internet sitesinden yayınlanarak kamuoyunun görüş ve önerisine sunulmuştur. Bu nedenle, tezimin ilgili bölümlerinde hem 6331 sy. ?İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu?na hem de ?İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı?na yer verdim. Ayrıca, söz konusu yeni düzenlemeler hakkında çeşitli kurum ve kişiler tarafından yapılan değerlendirmelere de tezimde yer vererek, oldukça yeni sayılacak söz konusu düzenlemeler ışığında işyeri hekimliği müessesesini açıklamaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety services are very important in prevention of occupational illnesses and occupational accidents. Our Labor Law Legislation tries to guarantee the improvement of the work conditions of the workers and protection of the workers? health and bodies by imposing obligations regarding this subject on the employers. Without any doubt, the most important duty and obligation regarding ooccupational health and safety services, which are very important for the workers, has been given to work place doctors. The work place doctors take important task in providing of occupational health and safety of the workers with their education in medical field and in occupational health and safety field. The emergence and development of workplace doctor concept has taken some time in our country. For a long period of time work place doctor concept has been subject to various discussions, and it has been desired to end the discussions concerning the work place doctor concept through the amendments made by the regulations. In this study the history of the work place doctor concept, the duties, authorities and responsibilities of work place doctor and discussions regarding the implementation of the work place doctor concept have been analyzed. During the preparation of the thesis ?Occupational Health and Safety Act? (numbered 6331) which brings very important changes in the occupational health and safety has been enacted and entered into force on 20.06.2012. Furthermore, The Draft Regulation Regarding the Duties, Authorities, Responsibilities and Education of Work Place Doctor and Other Health Personnel have been published on the internet site of the Ministry Of Labor And Social Security in January and have been submitted to the opinions and suggestions of the public. Therefore, I have explained both ?Occupational Health and Safety Act? (numbered 6331) and The Draft Regulation Regarding the Duties, Authorities, Responsibilities and Education of Work Place Doctor and Other Health Personnel in the relevant parts of the thesis. Furthermore, I have also tried to explain the workplace doctor concept, in light of such new legislation, by explaining the assessments made by various persons and legal entities regarding the new legislation in my thesis.