İş Sağlığı ve Güvenliği Hukukunda işyeri hekimliği
Workplace medicine in Occupational Health and Safety Law
- Tez No: 576876
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İşyeri hekimliği mesleği, çalışanın sağlığına ve güvenliğine yönelik çalışmalarla, çalışanın ruh ve beden bütünlüğünün korunmasına hizmet etmektedir. Bu yönüyle, çalışan ve yakınları ile birlikte toplumun tamamına yakınını doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren önemli bir meslektir. İşverenlerin çalışanlara karşı temel yükümlülüklerinden bir tanesi de sağlık gözetimi yükümlülüğüdür. Söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmesi büyük ölçüde işyeri hekimleri aracılığı ile olmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ayrı bir kanun yapılması ihtiyacının ortaya çıkması sonrasında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile işyeri hekimliği sisteminin uygulama alanı oldukça genişlemiştir. İş sağlığı ve güvenliğinin en önemli müesseselerinden olan işyeri hekimliğinin anlaşılabilmesi konuya ilişkin temel kavramların bilinmesine bağlıdır. Buna göre işyeri hekimliği müessesesi açısından iş sağlığı ve güvenliği, iş kazası ve meslek hastalığı, iş sağlığı ve güvenliği kurulu, işyeri sağlık ve güvenlik birimi, ortak sağlık ve güvenlik birimi kavramları ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun amacı ve kapsamı, çalışan, işveren, işveren vekili ve işyeri kavramları önemlidir. İşyeri hekimi olmak için öncelikle hekim olmak, temel eğitimi tamamlamak ve Bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olmak gerekir. İşyeri hekimleri, tam veya kısmi süreli iş sözleşmesi yapmak suretiyle veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde çalışarak işverenlere hizmet edebilirler. İşyeri hekimlerinin işyerindeki çalışma süreleri işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre belirlenmiştir. İşyerinde tehlike derecesi ve çalışan sayısı arttıkça işyeri hekiminin işyerinde geçireceği süre de artmaktadır. İşyeri hekimlerinin görevlerini yerine getirirken ortaya çıkan kusurlu eylem ve işlemleri sonucunda hukuki ve cezai açıdan sorumlu olduğu da dikkate alınarak işyeri hekimlerinin görevlerini mesleki bağımsızlık çerçevesinde yerine getirmeleri sağlanmalıdır. Söz konusu bağımsızlığın sağlanabilmesi için ise işyeri hekimlerinin iş güvencesi özel olarak düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The occupational medicine profession serves to protect the integrity of the soul and body of the employee by means of activities aimed at the health and safety of the employee. In this respect, it is an important profession that directly or indirectly concerns the whole society together with the employees and their relatives. One of the main obligations of employers towards employees is the obligation of health supervision. The fulfillment of the obligation is largely through workplace physicians. With the Occupational Health and Safety Law No. 6331, which came into force after the emergence of a separate law on occupational health and safety, the field of application of the occupational medicine system has expanded considerably. Understanding of occupational medicine, which is one of the most important institutions of occupational health and safety, depends on the knowledge of basic concepts. Accordingly, occupational health and safety, occupational accident and occupational disease, occupational health and safety board, workplace health and safety unit, common health and safety unit concepts and the purpose and scope of Occupational Health and Safety Law No. 6331 , employer, employer representative and workplace concepts are important. In order to become a workplace physician, it is necessary to be a physician, to complete basic education and to succeed in the examination conducted by the Ministry. Workplace physicians can serve employers by making a full or part-time employment contract or by working in joint health and safety units. Working hours of workplace physicians in the workplace were determined according to the hazard class and number of employees. As the degree of danger in the workplace and the number of employees increase, the time spent by the workplace physician in the workplace increases. It should be ensured that workplace doctors perform their duties within the framework of professional independence, considering that they are legally and criminally responsible as a result of the defective actions and procedures that occur in performing their duties. In order to ensure such independence, occupational safety of workplace physicians should be specially regulated.