Nayden Gerov'un hayatı, edebi yaratıcılığı ve Stoyan ve Rada poemasında aşk motifi
Nayden Gerov's life, literary creativity and love theme in Stoyan and Rada
  1. Tez No: 331994
  2. Yazar: GÖKHAN ÇİÇEKLİYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT PARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bulgar Uyanışı, dikkat merkezine ?insan?dan daha fazla ?halk, vatan ve bağımsızlık? kavramlarını yerleştirir. Bu dönem, Bulgarlar için ulusal uyanış ve Osmanlı idaresinden kurtulup bağımsız bir devlet kurma özelliği taşır. Uyanış Çağı Bulgar Edebiyatı kavramı, ulusal özelliği olan ve tarihsel gelişmelerle birlikte ilerleyen bir kavramdır. Uyanış Çağı aynı zamanda edebi türleri, konuları ve fikirleri inceleyen bir dönemdir.Uyanış çağının en önemli yazarlarından birisi, Nayden Gerov?dur. O, Bulgar halk aydınlanmacısıdır. İlk lirik şiir yazan, halkı bilinçlendirmeyi amaçlayan ve eserlerinde kullandığı dili sade ve güçlü olan bir yazardır.Bulgar Edebiyatında ilk lirik şiir olma özelliği gösteren ?Stoyan ve Rada?, birçok yönüyle farklılık gösteren bir eserdir. Şiirde aşk motifi çarpıcı bir şekilde ele alınmıştır.Bulgar araştırmacılarına göre, Bulgar şiirinde önemli bir belge ve lirik ile epik mısranın başlangıç noktası olma özelliği gösteren önemli bir eser olarak kalacaktır. N.Gerov, Bulgar Uyanışındaki faaliyetleri ve eserlerinde kullandığı başarılı üslubuyla Bulgar Edebiyatında yeri doldurulamayacak yazarlardan biridir.
Özet (Çeviri)
The Bulgarian Renaissance puts the concepts such as homeland, independence, the community more than individuals into the center of attention. For Bulgarian, this age has the function of indipentent state building by getting away Ottoman control and national independence.Renaissance Bulgarian literature term is a term which has national characteristic, and improves with historical progress. Renaissance is a term which studies literary genres, themes and ideas as well. One of most important name of The Bulgarian Renaissance is Nayden Gerov. He is a national enlightened author. The first lyric poet aims to enlighten people and has simple and strong language in his works. ?Stoyan and Rada?, which is the first lyric in Bulgarian literature, is differential in many aspects. Love theme is approached in a striking manner. According to Bulgarian researchers, ?Stoyan and Rada? will last as an important document and as the beginning of the lyric and epic poetry. Since his role in Bulgarian Renaissance and style he applied in his works, N. Gerov is one of the most unmatched authors of Bulgarian literature.