Çağdaş İran şairlerinden Mîrzâde-i Işkî'nin hayatı, eserleri ve edebi kişiliği
From modern İran poets Mirzadeh Eshghi's life, works and literary personality
  1. Tez No: 332007
  2. Yazar: MELEK BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ KIRLANGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın konusu, Kaçar Hanedanlığı sonu ile Pehlevî Hanedanlığı?nın başlangıcında edebî faaliyetleri ve siyasi görüşleri ile önemli bir yere sahip olan Mîrzâde-i `Işkî?nin hayatını, eserleri ve edebî kişiliğini ele almaktadır. Tez çalışması giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, `Işkî?nin hayatına, eserlerine ve edebî kişiliğine etki eden dönemin siyasi, sosyal ve kültürel durumu incelenmiştir. Birinci bölümde, meşrutiyet, meşrutiyet öncesi ve Pehlevî dönemi edebiyatının özellikleri anlatılmıştır. İkinci bölümde ise, şairin hayatı, eserleri, edebî kişiliği, dili ve üslubu ele alınmış; külliyatında işlediği konulara değinilerek gerek nazım tarzındaki, gerekse de nesir tarzındaki eserlerinden örnekler verilmiştir. Sonuç olarak, `Işkî?nin külliyatında işlediği konuların tamamı ele alınarak yazmış olduğu şiir, makale ve piyeslerle İran edebiyatına ve kültür tarihine yaptığı katkılar ve getirdiği yenilikler belirtilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is related to literary works, literary personality and life of Mirzadeh Eshghi who has an important place at the late of the Qajar?s era and at the beginning of Pahlave era with his literary activities and political opinions. Thesis is consists of an introduction and two separate sections. In introduction part, we have investigated the political, social, cultural and literary statu properties of that time which affects Eshghi's life, his personality and literary works. In the first section pre-constitutionalism, constitutionalism and the era of Pahlave literary?s features are introduced. In the second section, the poet's life, works, literary personality, language and his literary style are discussed. In addition to these, both verse and prose style example works are given with the reference of the poet?s corpus subjects. In conclusion, our aim is to determine his contributions and innovations to the Persian literature and culture history with his poetry, articles and play that are all about Eshghi?s corpus.