Gezici Ipv6 ağlarında hücre geçişinde yaşanan veri kaybı ve zaman gecikmesinin gezgin ajan sistemler kullanılarak iyileştirilmesi
Improvement of handover data losses and time latency in mobile Ipv6 network by using mobile agent systems
- Tez No: 332048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN, PROF. DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, gezgin ajan teknolojisinin dağıtık ağ yapılarındaki avantajları kullanılarak MIPv6 ağları için ?Gezgin Ajan Tabanlı Hücre Geçişi? yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemde ağ bilgileri gezgin keşif ajanları ile bir merkezde toplanmıştır. Ağ ortamından toplanan bu bilgiler kullanılarak, gezgin düğümün hücre geçişini başarılı bir şekilde tamamlaması gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yöntemin başarım sonuçları kurulan gerçek bir MIPv6 ağ ortamında test edilmiştir. Testlerde, hücre geçişi sırasında gezgin ajanların paket yüküne etkisi olmadığı ve ayrıca veri paket büyüklüklerinin paket kayıp oranına ya da ajan verimliliğine etkisi olmadığı görülmüştür. Sonuçlar, gezgin ajanlar kullanılarak gerçekleştirilen sistemin MIPv6 ağındaki bir gezgin düğümün hücre geçişi sürecini başarılı bir şekilde yönetebildiğini doğrulamaktadır. MIPv6 hücre geçişi sürecinin yönetimi için geliştirilen yöntemde ayrıca yeni bir düğümün tanımlanmasına ya da yeni başlık tiplerinin kullanılmasına gerek yoktur. Geliştirilen sistem mevcut bir MIPv6 ağı üzerinde ek maliyet gerektirmeden uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ?Mobile Agent Based Handover? method was developed to provide a seamless handover by using advantages of mobile agent technologies in distributed network structures. Developed method uses mobile discovery agents to collect network information in a home agent. A successful handover of mobile node by using gathered network information was realized. The performance of new method was tested in a real MIPv6 network environment. According to test results, mobile agents do not have negative efffects on packet loads during handover and size of packets does not affect data loss ratio and agent performance. Results confirm that mobile agent based system successfully manages handover process of a mobile node in a MIPv6 network. The Mobile Agent Based Handover method does not need to define an additional new node or to use new header types and it can be applied to a MIPv6 network without additional cost.