Da/DA dönüştürücüler için sezgisel tabanlı PI, PD ve PID denetleyicili bilgisayar arayüzü programının gerçekleştirilmesi
Realization of a computer interface program with heuristic-based PI, PD and PID controller for DC/DC converters
- Tez No: 332058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ATACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, DA/DA dönüştürücülerin farklı çalışma şartları altında kapsamlı analizlerine olanak sağlayan yeni bir tool geliştirilmiştir. Geliştirilen tool; temel DA/DA dönüştürücü topolojilerini, temel/gelişmiş kontrol tekniklerini, ayrık zamanlı denetleyicileri, sezgisel tabanlı denetleyicileri ve doğrusal/doğrusal olamayan yük tiplerini kapsamlı bir grafik ara yüzü ile bileştiren tek bir ekrandan oluşur. Dönüştürücülerin zaman domenindeki performansları tool üzerinden nominal durum ve yük değişim analiz modları kullanılarak yapılabilir ve bu performanslar grafiksel ve numerik olarak ekranda görüntülenebilir. Analizlerden elde edilen grafikler rapor hazırlama amaçlı farklı resim/text formatlarında kaydedilebilir. Gerçekleştirilen tool aynı zamanda simülasyonla ilgili tüm parametreleri kullanıcıya kolayca değiştirebileceği esnek bir yapı sunar.
Özet (Çeviri)
In this study, a new tool is developed to perform the comprehensive analyses of DC/DC converters under various operating conditions. The developed tool consists of one screen integrated main converter topologies, basic/advanced control techniques, discrete-time controllers, heuristic-based controller and linear/nonlinear loads with friendly and easy-to-use graphical interface. The converter performances in time domain can be analyzed through the tool by using nominal case analysis and voltage/load change analysis modes, and these performances can be observed both graphically and numerically on the screen. The graphics obtained from the analyses can be saved in different graphical/text file format for the reporting activities. Also, it has a flexible structure that user can change easily all parameters used in the simulations.