Yeni bir dioksim ve Cu(II), Ni(II) ve Co(II) komplekslerinin incelenmesi
Investigations a new dioxime and Cu(II), Ni(II) and Co(II) complexes
- Tez No: 332095
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KARABÖCEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dioksim grupları ihtiva eden dört dişli yeni bir ligand sentezlendi. Bu ligandın bakır(II), nikel(II), kobalt(II) kompleksleri hazırlandı ve spektroskopik yöntemler ile karakterize edildi. Elementel analiz ve spektroskopik veriler mononükleer bakır(II), nikel(II), kobalt(II) komplekslerinin oluşumunu doğrulamaktadır. (2,2?E)-Butan-2,3-dion 2.2?,3,3?-{O2,O2?-[1,2-Fenilenbis(metilen)]-oksim}, oksim sentezi (3) kristal yapısı X-ray çalışması ile aydınlatıldı. Serbest ligand, bakır(II), nikel(II) ve kobalt(II) (5-7) kompleksleri bakteri morfoloji serisine karşı test edildi. Aynı deney şartları altında bakır(II), nikel(II) ve kobalt(II) kompleksleri dioksim ligandından daha yüksek altivite gösterdi.
Özet (Çeviri)
A new tetradentate ligand incorporating dioxime moities has been synthesized. Its copper(II), nickel(II), and cobalt(II) complexes have been prepared and characterized by spectral methods. Elemental analyses and spectroscopic data of the metal complexes are consistent with the formation of the mononuclear copper(II), nickel(II) and cobalt(II) complexes. The crystal structure of the (2E, 2'E)-butane-2,3-dione 2,2'-{O2,O2'-[1,2-phenylenebis(methylene)]oxime compound (3) was determined by single-crystal x-ray diffraction technique. The free ligand and copper(II), nickel(II), and cobalt(II) complexes (5-7) were tested against the morphology of series bacteria. The Cu(II), Ni(II), and Co(II) complexes exhibit higher activity than dioxime ligand under identical experimental conditions.