Taş yapılarda yüzey bozulmaları: Trabzon kenti kamu yapıları üzerinde bir inceleme
Facade decay on stone buildings: A surveying on public buildings of Trabzon city
  1. Tez No: 332148
  2. Yazar: ESRA İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tarihin üzerine işlendiği, geçmişin geleceğe taşındığı en dayanıklı malzeme olarak kullanılan taş, birçok nedenle bozulma tehdidi altındadır. Tarihi dokunun korunması ve yaşatılması için öncelikle bozulmaya neden olan faktörlerin tespit edilmesi ve en az müdahale ile doğru koruma yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu tez kapsamında, deneysel işlemlerle desteklenen koruma çalışmalarının daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli olan `görsel bozulma haritalanmaları? seçilen Kamu Binaları üzerinde incelenmiştir. Genel Bilgiler bölümünde araştırmanın amacı ve yöntemi belirlenmiş, Geleneksel Mimari ve malzeme kullanımı anlatılmış, taş malzeme tanıtılmış, bozulma nedenleri ve koruma yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Yapılan Çalışmalar bölümünde çalışma alanı belirlenmiş, seçilen binalar kimlik kartları üzerinde tanıtılmış ve görsel bozulma haritalanması kriterleri anlatılmıştır. Bulgular bölümünde, seçilen binaların cephelerinde taş bozulmaları `görsel haritalanma? yöntemiyle incelenmiştir. Sonuçlar ve Öneriler bölümünde, incelenen bina cephelerindeki taş bozulma yoğunlukları tespit edilmiştir. Bu çalışma ile korumanın sonraki basamağı olan laboratuvar işlemlerine altlık oluşturabilecek görsel bozulma haritalanmalarıyla daha doğru koruma stratejileri geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Used as the most durable material, the stone in which the history is written and by which the past is passed to the future is due to several reasons under the threat of deterioration. In order to protect and preserve the historic fabric, it is required to primarily determine the factors which lead to deterioration and apply the proper protection methods with minimum intervention. As part of the thesis study, optical deterioration mappings required to carry out properly protection procedures that are supported by experimental operations are examined considering the chosen Public Buildings. In the section of ?General Description?, the aim and method of the study is defined, Vernacular Architecture and material utilization are described, and some information relating to deterioration reasons and protection methods is given. In the section of ?Conducted Studies?, working area is determined, the chosen buildings are introduced on ID cards, and criteria of optical deterioration mappings are explained. In the section of ?Findings and Discussion?, stone deterioration on the facades of the chosen buildings is examined through `optical mapping? method. In the section of ?Conclusion?, density of stone deterioration on the facades examined is determined. By means of the study, it is aimed to develop proper protection strategies by optical deterioration mappings which will probably be able to prepare a substructure for laboratory procedures, a further step of protection.