Anti-icing properties of polymer composite films and aqueous polymer solutions
Buzlanmayı engelleyici polimer kompozit filmler ve sulu polimler çözeltileri
- Tez No: 332194
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM LEVEND DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Buzlanmayı engelleyen çözeltiler ve kaplamalar, yeni malzemelerin geliştirilmesini teşvik eden ve bilimsel çalışmalarca beslenen uygulamalarda çok önemli bir yer tutmaktadır. Suda çözünen polimerler etkili buzlanmayı engelleyen ajanlardır. Nanoparçacık/polimer kompozitler hidrofobik ve pürüzlü olmaları sayesinde buzlanmayı engelleyici kaplamalar için uygun adaylardır. Suda çözünen polimerlerden polietilen glikol (PEG) ile poli (2-etil-2-oksazolin)?in (PEOx) suyun donma ve buzun erime davranışına olan etkisi diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile incelenmiştir. Polimer derişimi (1-80 g/L) ile molekül ağırlığının (2,000 ? 400,000 g/Lmol) etkisi rapor edilmiştir. Polimere bağlı olan suyun erime sıcaklığı yaklaşık ? 11 C?de gözlenmiştir. Yüksek molekül ağırlıklı PEG çözeltilerinin buzun donma noktasını geriye çekmede etkili oldukları ve de daha çok su tarafından bağlandıkları ve böylece yaklaşık ? 8 °C?de erime piki gösterdikleri gözlemlenmiştir. PEOx?un sulu çözeltilerinde de bağlı suya rastlanmıştır. Ancak ? 60 °C?ye kadar bağlı suyun donması görülmemiştir. ? 26 °C?deki camsı geçiş sıcaklığının varlığı bağlı suyun donmadığına işaret etmektedir. PEOx?da bulunan kuvvetli amit dipolünün ve su molekülleri ile PEOx arasındaki kuvvetli hidrojen bağlarının varlığının gözlenen bu durumun kaynağı olduğu düşünülmektedir. Tezin ikinci bölümünde hidrofobik silika nanoparçacık/stiren-bütadien-stiren (SBS) üçlü blok kopolimer kompozitler hazırlandı ve bu kaplamaların buzlanmayı engelleyici özellikleri nanoparçaçık konsantrasyonunun bir fonksiyonu olarak incelendi. Nanoparçacık eklenmesi, kaplamaların yüzey morfolojilerini ve ıslanabilirliklerini % 43 nanoparçacık oranına kadar değiştirdi. Bu nanoparçacık yüzdesinden sonra yüzey morfolojisi ve ıslanabilirlik kısmen değişti. Damlatılan su damlacıkları, nanoparçacık yüzdesi ağırlıkça % 43 olan yüzey üzerinde en geç dondu. Donma süreleri ? 4 ve ? 8 °C yüzey sıcaklığında 3718 saniye ve 980 saniyedir. Daha sonra kompozit malzeme bitümen içine katılarak modifiye bitumen yüzeyler hazırlandı ve buzlanmayı geciktirici özellikleri incelendi. % 20-30 nanoparçacık içeren modifiye bitümen yüzeylerde de donma gecikmesi ? 8 °C ve ? 10 °C yüzey sıcaklıklarında görüldü. Bu laboratuar sonuçları buzlanmayı engelleyen ve daha iyi mekanik özelliklere sahip modifiye bitümen için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Anti-icing solutions and coatings have been in great demand in applications which stimulated scientific studies to develop new material systems having anti-icing functionality and to understand their anti-icing mechanisms. Water soluble polymers are effective anti-icing agents for aqueous solutions. Nanoparticle/polymer composite coatings are good candidates for effective anti-icing functionality provided that they are hydrophobic and have surface roughness at different length scales. We investigated the freezing and melting behavior of aqueous solutions of poly (ethylene glycol) (PEG) and poly (2-ethyl-2-oxazoline) (PEOx) by differential scanning calorimetry. The effect of polymer concentration (1-80 g/L) and molecular weight (2,000 ? 400,000 g/mol) on the freezing/melting of aqueous solutions was reported. The melting of bound water was observed at ~ ? 11 °C in PEG solutions. Higher molecular weight PEG samples were more effective in decreasing the onset temperature of melting of ice at 0 °C and in forming more frozen bound-water that melted around ~ ? 8 °C. Bound water was also present in aqueous PEOx solutions, but did not freeze down to ? 60 °C. A glass transition was observed at ~ ? 26 °C in aqueous PEOx solutions which confirmed that bound water was not frozen. The strong amide dipoles of PEOx and the resulting strong hydrogen bonds between water molecules and PEOx are expected to be responsible for the observed phenomena. In the second part of the thesis, hydrophobic silica nanoparticle/styrene-butadiene-styrene (SBS) block copolymer composites were prepared and the anti-icing functionality of their coatings was tested as a function of nanoparticle concentration. Nanoparticles caused surface morphology and surface wettability of SBS coatings to change gradually up to ~ 43% by mass above which the morphology and wettability were rather constant. The water droplets showed the longest freezing times on composite coatings whose composition was close ~ 43%, corresponding to the transition in surface morphology and wettability. The coating containing 43 % by mass nanoparticle showed the longest freezing delay of 3718 s and 980 s at ? 4 °C and ? 8 °C surface temperatures, respectively. The composite material was added into bitumen to give anti-icing functionality to bitumen. Modified bitumen coatings containing 20-30% nanoparticles also showed delayed freezing of water droplets on them at surface temperatures of ? 8 °C and ? 10 °C. The laboratory results are promising for obtaining modified bitumen that has anti-icing functionality and better mechanical properties.