Kimyasal veya ısıl işlem görmüş klinoptilolit zeolitinin puzolanik aktivesinin ve katkılı çimentolardaki performansının incelenmesi
Investigation on pozzolanic activity of chemically or thermally treated clinoptilolite zeolite and its performance in blended cements
- Tez No: 332264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, ısıl ve kimyasal ön işlem görmüş Türkiye'deki başlıca iki doğal zeolit rezervinden (Manisa/Gördes, Balıkesir/Bigadiç) temin edilen klinoptilolit zeolitlerinin fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri, puzolanik aktiviteleri ve dayanım aktiviteleri üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Zeolitlere 200 ? C, 400 ? C ve 600 ? C' lerde ısıl işlem uygulanmış, ayrıca zeolitler asit (HCl) ve baz (NaOH) çözeltileri ile kimyasal işleme tabi tutulmuşlardır. Ön işlemler öncesinde ve sonrasında doğal zeolitlerin kimyasal ve mineralojik kompozisyonu, yüzey alanları, puzolanik aktiviteleri değerlendirilmiştir. Ayrıca zeolitlerin Portland çimentosu ile ağırlıkça % 20 oranında ikame edilmeleri durumunda, harç basınç dayanımları, sertleşmiş çimento hamurlarının Ca(OH)2 içerikleri ile gözenek boyut dağılımları tespit edilmiştir. Asit çözeltisi ile yapılan ön işlemlerin zeolitlerin kireç bağlama özelliğini önemli ölçüde artırdığı, ısıl işlemlerin kireç aktivitesi üzerinde fazla etkili olmadığı gözlenmiştir. Öte yandan 600 ? C' de gerçekleştirilen ısıl işlem, özellikle Bigadiç zeolitinin 28 günlük dayanım aktivite indeksini önemli ölçüde arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of thermal and chemical pretreatments on physical, chemical and mineralogical properties of clinoptilolite zeolites, as well as their pozzolanic and strength activities, obtained from two major Turkish deposits (Manisa/Gördes, Balıkesir/Bigadiç) were experimentally investigated. The zeolites were thermally treated at 200 ? C, 400 ? C and 600 ? C, or chemically treated with acid (HCl) and base (NaOH) solutions. Chemical and mineralogical compositions, surface area of the natural zeolites as well as their pozzolanic activities were evaluated. In addition, Ca(OH)2 content and pore size distribution of hardened cement pastes as well as compressive strength of mortars were determined in the case of 20% weight replacement of Portland cement by the zeolites. It was observed that the chemical pretreatment made with acid solution improves the ability of the zeolites to combine with lime whereas thermal pretreatments are not efficient to enhance lime reactivity. On the other hand, thermal pretreatment at 600 ? C significantly increased the 28-day strength activity index of especially Bigadic zeolite.