İletken polimer-nanopartikül kompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of conducting polymer–nanoparticle composites
  1. Tez No: 411628
  2. Yazar: BAŞAK SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ŞAHMETLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hızla değişen teknoloji ve teknolojinin hayatımızdaki yerinin artışı ile elektronik cihazlarda üstün nitelikli materyallere ihtiyaç duyulmaktadır. Grafen oksit mekanik sağlamlık, yüksek ısıl ve elektriksel iletkenlik, geniş yüzey alanı, yüksek elektron hareketliliği gibi üstün özelikleri ile ileri malzeme üretiminde dikkat çekici bir materyaldir. Bu çalışmada Grafen oksit (GO) Hummers metodu ile sentezlenmiştir ve 3,4-tiyofen asetikasit (3-TAA) ile modifiye edilmiştir. Bu işlem ile grafen oksitin dalgalı yapısı, 2 boyutlu düzlemsel bir hale getirilmiş ve GO'nun iletkenliğini artırmak için polimerler ile kovalent bağ yapmaya hazır hale getirilmiştir. Modifiye GO ile çinko oksit (ZnO) nanopartikülleri, pirol (Py) ve 3-etilendioksitiyofen (EDOT) varlığında elektrokimyasal polimerizasyon yöntemiyle, modifiye GO-iletken polimer-ZnO kompozit filmlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Kompozit filmlerin yapıları, FTIR (Fourier Dönüşümlü İnfrared spektroskopisi), Raman spektroskopisi ve XRD (X-Işını Kırınım Difraktometresi) yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Filmlerin yüzey yapıları ve yüzeydeki değişimler SEM ile karakterize edilmiştir. Dönüşümlü Voltametri (CV) yöntemiyle elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Kompozit filmlerindeki Zn ve O varlığı EDX mapping ve EDX Line Scan teknikleri ile belirlenmiştir. Kompozit filmlerin iletkenlik değerleri dört nokta tekniği ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly changing technology and with the rise of technology in the electronics device's place in our lives is a need for high-quality materials. Graphene oxide with superior properties such as mechanical strength, high thermal and electrical conductivity, large surface area, high electron mobility is a remarkable material in the production of advanced materials. In this study, Graphene oxide (GO) was synthesized by Hummer method and was modified with 3-thiophene aceticacid (3-TAA). With this process GO produced in a planar shape having two-dimensional floating structure, that to improve the conductivity and that was ready to make covalent bonds with polymers. Synthesis of modified GO-conductive polymer composite-ZnO films were carried out the presence of modified GO zinc oxide (ZnO) nanoparticles, pyrrole (Py) and 3,4-ethylenedioxythiophene (EDOT) by the method of electrochemical polymerization. The composite films structure was characterized by FTIR, Raman spectroscopy and XRD. The surface structure and changes in the surface of films were characterized by SEM. Electrochemical properties were investigated by cyclic voltammetry (CV) method. The presence of Zn and O in the composite films were determined by EDX mapping and EDX line scantecniques. Conductivity values of the composite film was determined by a four-point technique.