Starter kültür kullanımının ısıl işlem görmüş sucuğun uçucu bileşikleri ve diğer bazı kalitatif özelliklerine etkileri
Effects of using starter culture on volatile compounds and some other qualitative properties of heat-treated sucuk
- Tez No: 427658
- Danışmanlar: PROF. GÜZİN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmada, ısıl işlem görmüş sucuk üretiminde starter kültür kullanımının ürünün uçucu bileşikleri ve diğer bazı kalitatif özelliklerine etkisi incelenmiştir. Starter kültür olarak Lactobacillus sakei S15 ve Staphylococcus xylosus GM92 seçilmiş ve üç farklı sucuk hamuru (kontrol, L. sakei S15 ve L. sakei S15+S.xylosus GM92) hazırlanmıştır. Üretim, kontrollü şartlar altında gerçekleştirilmiştir. Fermantasyon (22°C'de 48 saat) ve ısıl işlem (68°C'lik iç sıcaklık) aşamalarından sonra örnekler kurutma işlemine tabi tutulmuştur. Sucuk hamurundan ve ayrıca fermantasyon, ısıl işlem ve kurutma işlemlerinden sonra alınan örneklerin uçucu bileşik profili ile mikrobiyolojik ve fiziko-kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Son ürün ise duyusal özellikler yönünden test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, effects of using starter culture in heat-treated sucuk production on volatile compounds and some qualitative characteristics of the product were investigated. Lactobacillus sakei S15 and Staphylococcus xylosus GM92 were selected as starter cultures and three different sucuk doughs (control, L. sakei S15 and L. sakei S15+S.xylosus GM92) were prepared. Production was carried out under controlled conditions. Samples were subjected to drying process after fermentation (for 48 hours at 22°C) and heat treatment (68°C of inner temperature) stages. Volatile compound profile and microbiological and physico-chemical properties were determined using samples from sucuk doughs and samples taken after fermentation, heat-treatment and drying stages. Final product was tested for sensory properties.