Türk toplumunda saç sağlığı ve bakımı konusunda bilgilerin araştırılması
  1. Tez No: 33227
  2. Yazar: CENGİZ KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KÖŞLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Türk toplumunun saç sağlığı ve bakımı konusundaki bilgi seviyesinin, ilgisinin, temizlik ve bakım alışkanlıklarının ve saçla ilgili eğilimlerinin saptanması amacıyla 1000 kişilik bir populasyon grubu üzerinde araştırma yapıldı. Sonuç olarak Türk halkının saç ve saç bakımı hakkında bilgi seviyesinin çok düşük olduğu, ufak bir kesim dışında saç konusunda danışma ve bilgi alma yoluna başvurmadığı, saçla ilgili ürünleri bilinçsizce ye rastgele kullandığı, saç sağlığı konusunda yanlış kanıları olduğu ve doktora başvurma oranının çok düşük olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been conducted on a group of volunteers consistİng of 1000 people to assess the knov/ledge about hair health and management habituations, and trends with hair of the Turkish people. in conclusion, it can be said that; Turkish people's knovvledge about hair and hair çare is minimal; except for a minority; counseling and taking information about hair is very poor, hair product usage is unconscious and random, and most of people have wrong believes about hair health and rarely require a medical Dr's advises.