Kamu personelinin maruz kaldığı psikolojik tacizin önlenmesine yönelik mevzuat analizi
The analysis of the legislations for preventing mobbing which civil servants are experiencing
- Tez No: 332429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Özünde psikolojik taciz kötü, insanların mutsuz olmasına yol açan bir olgudur. Çalışma ilişkilerini zayıflatarak çalışma barışını bozar. Bireyler üzerinde duygusal, fiziksel, psikolojik ve mesleki birçok rahatsızlığa, stres ve hastalıklara, Aileler üzerinde çatışma ve ayrılık durumlarına; Kuruluşlar üzerinde anlaşmazlıklara ve moral düşüklüklerine; gereksiz maliyet ve israfa neden olur. Toplum huzuru olumsuz etkiler. Psikolojik taciz tüm çalışanların maruz kalabildiği bir olgudur. Psikolojik tacizle özel veya kamu her işyerinde karşılaşılabilir. Bu çalışmanın konusu, kamu sektöründe psikolojik tacizin oluşturduğu olumsuz etkilerin nasıl önlenebileceğidir. Çalışmanın amacı, mevzuatın ve uygulanmasının incelenmesi yoluyla kamuda psikolojik taciz sorununa çözümü üzerine öneriler geliştirmektir. Çalışmanın birinci bölümünde psikolojik tacizin kavramsal çerçevesine değinilmiş; İkinci bölümde, psikolojik taciz ile ilişkilendirilebilir Türk Mevzuatı incelenmiş; Üçüncü bölümde, psikolojik tacizle mücadelede mevcut model ile, diğer ülkelerdeki psikolojik tacizle mücadele mevzuatı değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç ve değerlendirme kısmında, psikolojik tacizin etkin şekilde önlenmesi için çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In essence, mobbing is bad. It is a phenomenon that leads people to unhappiness. It disrupts labor relations, weakens labor peace. It causes stress and emotional, physical, psychological and vocational diseases on Individuals. It creates conflict and separation in families. It brings conflicts, moral decline, unnecessary cost and waste to organizations. It has negative effects on society. All employees can be exposed to mobbing phenomenon. In private or public sector, every workplace can encounter mobbing. The subject of this study is how to prevent the negative effects of mobbing in public sector. The purpose of this study is to examine legislation and practice, in order to to make suggestions to solve the problem of mobbing in the public sector. This study consists the conceptual framework of mobbing in first chapter. In second chapter, the Turkish legislation associated with mobbing is examined. In third chapter, the current model on prevention of mobbing in Turkey and related legislation in other countries is discussed. The study concluded with suggestions for effective prevention of mobbing.