Kitle animasyon film anlatısında öznenin sunumu: Arabalar ve Wall-E örneği
Presentation of the subject in mass animation film narratives: Case study of Cars and Wall-E
- Tez No: 332451
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Yapılan çalışmada, geniş kitlelere seslenerek kitle sineması haline gelen animasyon film anlatılarında öznenin sunumu incelenmektedir. Bu film anlatılarını; toplumsal, kültürel ve ideolojik bir bağlam içinde çözümlemek ve kahraman olarak özne üzerinden incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kahraman olarak öznenin izlencesini nasıl kurduğu, hangi söylemsel yapılar içinde yer aldığı ve animasyon film anlatısında nasıl inşa edildiği ortaya konulmuştur. A. J.Greimas'ın ?Eyleyensel Örnekçesi?, ?Dörtlü Şema? ve ?Göstergebilimsel Dörtgen? kuramı bağlamında çalışmanın örneklemini oluşturan Arabalar ve Wall-E adlı filmlerden kesitler alınarak filmler, varsayımlar ışığında çözümlenmiştir. Sonuç olarak kitle animasyon sinemasının, anlatısını inşa ederken geleneksel anlatı sinemasının kodlarını kullandığı, özelliklerini sergilediği, tasarladığı öznelerle ana akım film özneleri arasında büyük bir benzerlik olduğu, ayrıca egemen konumdaki kültürel, toplumsal ve ekonomik yapılarla yakın bir ilişki içinde kalarak Amerikan kültürünün ve ideolojisinin yayılmasına aracılık ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presentation of the subject in mass animation film narratives is analyzed. The purpose of this study is to examine these film narratives in the social, cultural and ideological context through the subject positions as actants. The hero as the subject actant is in his way on its narrative trajectory comes to a possession of a competence (being-able). The Actantial Model, Narratives Syntax: Quartet Scheme and Semiotic Square designates the deep and surface structures of Cars and Wall-E. As a result it is clearly observed that, while constructing the narratives, mass animation cinema is using the codes of the conventional narrative cinema, presenting its characteristics and there is a huge similarity between the subject characters of conventional narrative cinema and mass animation cinema characters. Also, it is proved that mass animation cinema is supporting to spread the American culture and ideogy as being in a close relations to dominant cultural, social and economical structures.