Ahmet Hamdi Tanpınar'ın eserlerinde dört unsur: Ateş-hava-su-toprak
Ahmet Hamdi Tanpınar four elements fire- air- water- soil works, master thesis
  1. Tez No: 332460
  2. Yazar: NEJLA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Çalışmamızın konusu, Cumhuriyet Dönemi şairi, yazarı ve edebiyat tarihçisi Ahmet Hamdi Tanpınar?ın ilmi ve edebi eserlerinde ateş, hava, su, toprak unsurlarını tespit edilerek değerlendirilmesidir. Tezimizde, Türk kültüründe ve edebiyatımızda önemli bir yer tutan dört unsurun, Tanpınar?ın ilmi ve edebi eserlerindeki yeri, bu unsurlardan hangisinin daha ağırlıkta olduğunun tespit edilmesi amaç edinmiştir. Ahmet Hamdi Tanpnar?a ilginin giderek arttığı günümüzde, ele aldığımız konu, Tanpınar?ın edebi şahsiyetinin netleşmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Sonuç olarak Ahmet Hamdi Tanpınar için bir su sanatçısı diyebiliriz. Su en çok edebi eserlerinde, Huzur ve Aydaki Kadın'da vardır. Tanpınar'ın eserlerinde dört unsur su,hava,toprak ve ateş şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Our topic is about treatise and literarye works of Ahmet Hamdi Tanpınar-who was Republic Period poed, writer and literature historian-and determination and evaluation of elements such as fire, air, water, soil in his works. In our thesis intended to determine, place of these elements-that are very important for our literature and Turkish culture-in treatise and literary works of Tanpınar and which one is dominant. As Ahmet Hamdi Tanpınar being center of attention nowadays, dhe subject that we cover, provide very important contributions to clarify Tanpınar?s literary personality. As a result, Ahmet Hamdi Tanpınar could say a water for artist ...Most of the water on his peace of mind, and there are Women in the month I was born in. Tanpınar's works in the four elements water, air, Earth and fire.