Asur İmparatorluğu'nun askeri tarihi: M.Ö. 2000-600
Military history of Assyrian Empire: B. C. 2000-600
  1. Tez No: 332482
  2. Yazar: GÜLSÜM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. L. GÜRKAN GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan Asur İmparatorluğu'nun Askeri Teşkilatı isimli çalışmamızda, Asur ordusundaki kuvvet kolları, Asur askeri teşkilatının hiyerarşik düzeni, Asur ordusunda yer alan ordu birlikleri, görev-rütbeler ve savaş-araç gereçleri ile ilgili bazı terimler yabancı kaynaklar başta olmak üzere bu konuda yapılan çalışmalardan faydalanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca rölyeflerden çıkartılan çizimler aracılığıyla, Yeni Asur İmparatorluğu dönemi başta olmak üzere, Eski Asur ve Orta Asur dönemlerine ait askerlerin giysi ve teçhizatları hakkında ayrıntılı bilgiler verilmeye çalışılmıştır.Çalışmamız üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında Asur Coğrafyası hakkında bilgi verildikten sonra birinci bölüme geçilerek Asur'un siyasi tarihi hakkında, özellikle Asur'un siyasi gelişimi dikkate alınarak Eski Asur, Orta Asur ve Yeni Asur dönemleri hakkında genel bilgi verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Asur askeri teşkilatı ve savaş taktikleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Asur Askeri giysi ve teçhizatları hakkında ?rölyeflerden çıkarılan çizimlerden faydalanılarak- bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which is titled Military Organisation of the Assyrian Empire and which has been prepared as the Master Degree thesis, some terms regarding the power branches of the Assyrian army, the hierarchical order of the military organisation of the Assyrian army, the army units, duties-ranks and war equipments in the army are explained by means of making use of some resources, especially the foreigner ones. Moreover, detailed information has been provided about the attires as well as equipments and tools of, especially, New Assyrian Empire?s Reigning period, and also of Middle and Old Assyrian Empires? reigning periods.Our study consists of three parts. After giving information about the Assyrian Geography in Introduction part, general information is given in about political history of Assyrian Empire, about Old Assyrian, Middle Assyrian and New Assyrian periods by considering Assyria?s political development, in the first part. Information about Assyrians? military organisation and war methods is given in the second part. Information about the Assyrians? military attires and equipments is given in the third party ? by making use of the drawings gotten out of relieves.