Kolayda mallarda marka sadakati
Brand loyalty on convenience goods
  1. Tez No: 332527
  2. Yazar: ÖZNUR PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REHA SAYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde, yoğun rekabet ortamındaki işletmeler başarılı olabilmek içinmevcut müşterilerini kaybetmemek ve yeni sadık müşteriler edinmek için büyük çaba sarf etmektedir.Bu nedenle marka sadakatini etkileyen etmenler ve sadık müşterilere giden yolda dikkat edilmesi gereken hususlar pazarlamacıların dikkatini çekmektedir.Bu çalışma ile marka ve marka sadakati kavramları çeşitli boyutlarıyla detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Tezin uygulama kısmında ise; Van ilindeki ev hanımları ile anket yapılarak kolayda mallardan olan çaya olan marka sadakati ölçülmüştür.Çalışma sonucunda, kurulan model ve test edilen hipotezler doğrulanarak algılanan ürün kalitesinin marka memnuniyeti ve marka imajı üzerinden marka sadakati oluşturmaya katkısı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The companies in the highly competitive market conditions focused on retainig the existing customers and obtaining new loyal customers to be successful. For this reason the factors affecting brand loyalty and the key points about creating and developing loyal customers attracting the attention of marketers.In this study, various aspects of the concepts of brand and brand loyalty are discussed in detail. Than a questionnare about tea which is one of the convenience goods, was performed on housewives who live in Van.As a result, the model and the tested hypotheses have been verified and it is understood that the percieved product quality is effecting brand loyalty through brand satisfaction an brand image.