Verständnis der Sprache von W. V. Humboldt & W. V. Wundt
W. V. Humboldt ve W. V. un dil anlayışı
  1. Tez No: 332538
  2. Yazar: NECDET KARAKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULKERİM UZAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Wilhelm v.Humboldt ve W v. Wundt'un Dil Anlayışı konulu yüksek lisans teziDilbilim alanının bilinenin aksine farklı bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Völkerpsy- chologie adlı eseriyle tanınan ve Almanya'da ilk psikoloji okulunu kuran ünlü Psikolog ve Dilbilimci W.v.Wundt ve yine Kawisprache adlı çalışmasıyla tanınan ünlü dilbilimci W.v.Humboldt'un dilbilimine bakış açıları Psikoloji odaklı ele alınmıştırÖzellikle W.v.Wundt'un beden dilinin(?Gebardensprache, Körpersprache?) dilbilimine yansımaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. W.v.Humboldt'un Kawisprache adlı çalışmasında da yine benzer özellikler bakımından incelenmiştir. Ve neticede her iki dil bilimcinin ortak ve farklı yönleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu tez çalışması, dilbilim alanı ile ilgilenen her kesimden eğitimci, araştırmacı ve öğrenciler için kaynak olabilecek bir çalışmadır.Anahtar SözcüklerDilbilim, Psikoloji, Teoriler
Özet (Çeviri)
Understanding of language W.Wundt and W.Humboldt takes up different aspect of linguistics, contrary to what is known. In this thesis is taken up to the linguistics with the aspect of psychology of W.v. Wundt, who is a psychologist and lingustics and also is founder of the first psychology in Germany and known with his famous work ?völkerpsychologie? and W.v.Humboldt, who is a linguistics and is known with his famous work Kawisprache Especially the reflection of W.v.Wundt?s body language(Gebardensprache,Körpersprache) to the linguistics is examined. The same is valid for W.v.Humboldt?s Kawisprache and as a result in this work the same and different aspect of both linguistics are examined. this master thesis is a work for educators, researchers and students whom interested in linguistics.Key WordsLinguistics, Psychologie, Theories